Idrizi: Sot, 30 vjet më pas, Rama dhe Rilindja kthyen një tjetër eksod të atyre përmasave

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Kreu i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi ka përkujtuar përmes një postimi në facebook, eksodin e shqiptarëve 30 vite më parë drejt Italisë.

Idrizi shprehet se sot, 30 vjet më pas, Edi Rama dhe “Rilindja”, pasi e morën vendin të anëtarësuar në NATO dhe me viza të liberalizuara, kthyen një tjetër eksod të thuajse atyre përmasave.

Postimi i plotë
Në javën e parë të marsit 1991 mijëra shqiptarë u larguan masivisht drejt Italisë. Kjo ngjarje ka hyrë në kujtesën e shqiptarëve si eksodi.

Ata vendosën të lënë pas shtëpinë dhe të afërmit dhe të largohen nga vendi, të cilin e kishte kapluar izolimi, dhuna dhe skamja. Ende sot pamjet apokaliptike të të rinjve që ngjiten në litarët e anijeve janë të pashlyeshme në kujtesën e shqiptarëve.

Sot, 30 vjet më pas, Edi Rama dhe “Rilindja”, pasi e morën vendin të anëtarësuar në NATO dhe me viza të liberalizuara, kthyen një tjetër eksod të thuajse atyre përmasave. Dështimet e njëpasnjëshme të shpurës “rilindase” kanë bërë që më shumë se 400 mijë shqiptarë të largohen duke marrë përmasat e një katastrofe kombëtare. Sipas statistikave, largimet e shqiptarëve sot janë më të larta se ato të qytëtarëve të Sirisë, Afganistanit, Irakut, etj.

Me ardhjen e tij në pushtet, “rilindasi” Rama pati premtuar kthimin e emigrantëve në vend, veçanërisht përmes politikave të “brain gain” (kthimit të trurit), por sot shqiptarët e mirëarsimuar largohen gjithnjë e më shumë nga vendi. Madje, raporti i OECD-së për vitin që lamë pas, e rendit Shqipërinë si vendin e katërt në botë për largimin e personave me aftësi të larta profesionale.

Largimi i të rinjve dhe i intelektualëve nga vendi është një fakt i qartë se korrupsioni dhe kapja e shtetit e kanë çuar Shqipërinë në një katastrofë ekonomike dhe sociale.

Shqiptarët sot nuk largohen nga Shqipëria, por nga makutëria e qeverisjes së “Rilindjes”. Këtë qeveri të babëzitur qytetarët do ta largojnë me votë më 25 prill. Ne jemi të vendosur që t’iu kthejmë Shqipërinë qytetarëve!
#NënNjëFlamur

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...