Shpëtim Idrizi nxjerr dokumentin: Nuk negociohet demilitimi i ujërave por zonat ekonomike

Duhet të lëçisni

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Gjendet një granatë pranë banesës së ish-komandantit të FNSH-së në Laprakë

Një granatë është gjendur pranë banesës së një ish-komandanti të FNSH-së në Laprakë. Granata është gjetur pranë murit të një banese në rrugën Dritan Hoxha...

Qëllohet me armë zjarri 32-vjeçari shqiptar në mes të Selanikut

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në zonën e Nikopolis, në Selanik. Bëhet me dije se rreth orës 19:00 një burrë iu...

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve konfirmon: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe nga ajri

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë pranuar për herë të parë që koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit. Më parë kjo agjenci kishte...

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ka qenë i ftuar në studion e emisionit “Open”.

Gjatë një nga ndërhyrjet e tij, Idrizi bëri publik dokumentin, ku tregohet se Greqia nuk është e interesuar për hapësirat ujore të vendit tonë, por për zonat ekonomike që ajo ka.

“Në vitin 1921 është ngritur komisioni ndërkombëtar i demilitimit. Në 23-in për kufijtë tokësorë u vra Gjeneral Telini. Në vitin 1925 përfundimisht Traktati i Firences i vendosi kufijtë. Edhe diçka tjetër tepër të rëndësishme, ja ku keni aktin e konferencës së Parisit në vitin 1926, që ujërat territorialë dhe kufijtë tokësor është i demilituar. Kjo është firmosur nga fuqitë e mëdha, Anglia, Franca, Japonia, Italia, Greqia edhe Serbia, Kroacia.

Siç thotë dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese, nuk kemi ne për të negociuar me Greqinë për demilitimin e ujërave. Ne do të negociojmë vetëm për zonën sozive ekonomike dhe për shellfin kontinental. Ky është dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese që thotë: Ndryshimi i preambulës së marrëveshjes, nga shellf kontinental që kërkoi Greqia në 2007, në demilitim në ujërave detar ishte, as më shumë as më pak, të na fuste Greqia në det në shportën e vet”, u shpreh Shpëtim Idrizi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Gjendet një granatë pranë banesës së ish-komandantit të FNSH-së në Laprakë

Një granatë është gjendur pranë banesës së një ish-komandanti të FNSH-së në Laprakë. Granata është gjetur pranë murit të një banese në rrugën Dritan Hoxha...

Qëllohet me armë zjarri 32-vjeçari shqiptar në mes të Selanikut

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në zonën e Nikopolis, në Selanik. Bëhet me dije se rreth orës 19:00 një burrë iu...

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve konfirmon: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe nga ajri

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë pranuar për herë të parë që koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit. Më parë kjo agjenci kishte...

700 mijë euro kanabis nga Spanja në Greqi, shqiptari kapet kur po e dorëzonte

Një 63-vjeçar grek dhe një 29-vjeçar shqiptar u arrestuan dje në mesditë nga oficerët e policisë së Atikës, si anëtarë të një organizate kriminale...