Hedhja e gazit helmues në protestë, Shemsi Prençi: Policia ngeli në klasë, nuk iu rrezikua jeta asnjë efektivi! (film)

Duhet të lëçisni

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...
Ish-drejtori i emergjencave civile, Shemsi Prençi i ftuar në studion e lajmeve në Fax News ka komentuar qëndrimin e Policisë në protestat që ka zhvilluar opozita. Duke iu referuar përdorimit në masë të gazit lotsjellës, Prençi tha se në mendimin e tij Policia ngel në klasë.

Duke qenë se ka një karriere të gjatë në organizimin e forcave speciale në Policinë e Shtetit, Prençi tha se ligji nuk e lejon përdorimin e gazit në një kohë që mes turmës ka gra dhe fëmijë. Ai theksoi se nuk u rrezikua jeta e asnjë efektivi.

“Policia mund të ndërhynte me sprite të dorës, dhe jo të gjuante me fishekë me gaz hemues. Për mua Policia ngelet në klasë për përdorimin e gazit helmues. Duhet të jemi gjakftohtë, pasi në demokraci gjithçka është rotacion, ne kemi pasur protesta dhe më të dhunshme, dhe nuk kemi përdorur gaze të tilla.

Elementi i parë në rast se çahet kordoni i policisë është përforcimi me mjete speciale, dhe nuk mund të kalohet te hedhja e sasive të tilla të gazit. Kërpudha nuk do të ishte prishur në rast se nuk do të ishte mbështjellë, nuk mund të jetë pjesë e objekteve me rëndësi të veçantë.

Mënyra e sjelljes së qeverisë dikton sjelljen e qytetarëve. Tashmë janë zgjuar njerëzit, për shkak se po e shohin se paratë po shkojnë te oligarkët. Asnjë prej qytetarëve nuk e ndjen rritjen e rrogave, në 6 vite ende nuk kanë përfunduar 3 kilometra rrugë që lidhin Tiranën me Elbasanin”, u shpreh Prençi.

/faxweb.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Debate në mbledhjen e PS në Shkodër, anëtarët-Klosit e Gjiknurit: Doni të na hidhni hi syve, vendet e punës i ka marrë PSD

Mbledhja e sekretarit të përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS-Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Në fokus...

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...