Hani lëkurën e këtyre frutave, kanë dyfish më shumë vlera ushqyese

Duhet të lëçisni

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

Sipas ekspertëve, konsumimi i disa frutave bashkë me lëkurë ndihmon shumë në përmirësimin e disa problemeve shëndetësore.

Disa nga frutat që mund të konsumohen edhe me lëvore dhe janë shumë të shëndetshëm janë:

Molla-  Padyshim që molla është një nga frutat më të përhapur në tërë botën. Ato përmbajnë një numër të madh të vitaminave dhe antioksidatëve. Konsumimi I tyre me lëvore është shumë më efektiv dhe përmban dyfish më shumë vlera ushqyese.

Banane– Sipas disa studimeve, lëvorja e bananes është e pasur me një përbërës që lehtëson simptomat e depresionit dhe rrit nivelin e hormonit të disponimit- seratoninës. Gjitashtu lëvorja e bananës është dëshmuar, që mbronë qelizat retinale të syrit. Sipas eskertëve konsumimi I duhur I lëvores së bananes bëhet nëse e vendosni në shtrydhëse pemësh apo vetëm nëse e vendosni në një gotë me ujë dhe e lini për  10 minuta.

Kivi- Edhe kivi, krahas shijes së mirë që ka përmban edhe vlera të larta ushqyese. Lëkura e kivit përmban shumicën e vlerave ushqyese të tij.

Pemët e tjera që mund t’i konsumoni me lëvore duke i shtrydhur apo duke i vënë në ujë për disa minuta janë: mandarina, ananasi dhe dardha.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?!

Nga Elona Caslli E bija e Ylli Hilës... E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?! Je grua dhe po ta kursej...