Greqia dyfishon kufirin detar, Idrizi: Keqardhje që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë

Duhet të lëçisni

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e ka cilësuar të djeshmen një ditë të errë për Shqipërinë, pasi Parlamenti grek miratoi projekt-ligjin për zgjerimin nga 6 deri në 12 milje në detin Jon.

I ftuar në studion e ABC, me Juli Xhokaxhi, ai tha se për të ishte një ditë e zezë dhe nuk pati asnjë reagim, si dhe shprehu keqardhjen që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë.

“Dje kishim një aktivitet për gazetën Çamëria. Nuk mund të rrija dot pa thënë dy fjalë, për mua dje ka qenë një ditë e errët për Shqipërinë që pasojat do t’i ndjejmë gjatë. Është një ditë e zezë, e errët për Shqipërinë, e parashikuar. Dje vëmendja duhet të ishte tek kjo gjë. Më vjen keq që bifteku i Dubait vlen më shumë se zgjerimi i Greqisë. Jam i keqardhur që kryeministri shqiptar ka bërë kudo avokatinë e kësaj gjëje.

Pse pikërisht sot Greqi zgjeron ujërat? Kufijtë e detit Greqia i ka përcaktuar në 1937. Pse sot? na paraqesin të drejtën. Pse pas 40 vitesh? Të gjitha këto vijnë pasi shikon se kryeministri shqiptar ka marrëdhënie të relaksuara. A pati thënë se nuk do shkonte në Greqi pa u hequr ligji i luftës. Vajti herën e parë dhe na tha hëngra një darkë të bukur. Me kë hëngri darkë , me një kryeministër që nuk njeh çështjen çame?

Në ligjin për minoritet ku Shqipëria gjysmën e saj e ka jashtë doli me 9 komunitetet. Ishte një ndër gabimet më të rënda. Nuk ka sot një difenecion për minoritetet.

Kush e mori vendimin që ne duhet të shkojmë në gjykatën ndërkombëtare, një njeri i vetëm? Kryeministri i Greqisë edhe pse ishte në shtëpinë e vet nuk ishte vetëm”, tha ai.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...