Doda: Çështja kombëtare, themeli i së djathtës (video)

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Në daljen e parë si deputete e Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet, Mesila Doda rrëfeu në një intervistë për Ora News procesin që e çoi drejt grupit këtij parlamentar dhe nismat ligjore të rradhës. Bëhet fjalë për nënshtetësinë e pasardhësve të të arratisurve para viteve 90, të cilët sipas Dodës po diskriminohen në mënyrë absurde.

“Të gjithë shqiptarët të cilët janë arratisur para viteve ’90 nuk e ka marrin dot nënshtetësinë si shqiptarët që janë larguar pas viteve ’90. Pra praktikisht vazhdon diskriminimi për to dhe për pasardhësit e tyre. Kjo është jo e rëndë. por një lloj diskriminimi që vazhdon pafundësisht. Duhet të vijnë të jetojnë për shumë vite, të rikthehen që ata të marrin nënshtetësinë që pastaj fëmijëet e tyre dhe ata duke ndjekur të njëjtën procedurë të vështirë. Kjo është jo vetëm absurde por është e padrejtë sepse është atdheu i cili mohon bijtë e vet për shkak të një mospajtueshmërie politike që ka patur sepse ka qënë para vitit ‘90”.

Rrugën e nisur me PDIU, Doda tha se do ta vijojë mbi të njëjtat parime, për të cilat ka hyrë politikë, por duke mos e lëshuar çështjen kombëtare.

Doda foli më tej per çështjen e të drejtave të popullsisë çame.

“Vazhdoj të mbaj parimet për të cilat kam luftuar që në fillim të ekzistencës time në politikë, parime të forta të së djathtës. Nuk u dëgjuam në një forcë politike, do jemi në gjendje që të ngjisim një uragan në një forcë politike e cila ka parime themelore bazë. Është një parti e cila ka çështjen kombëtare në themelin e saj. Çështja çame është çështja bazë e çështjes kombëtare sepse është e vetmja e cila nuk ka marrë ende asnjë rrugë. Në qoftë se ne kemi një shtet të Kosovës që është shteti i ri. Nëse kemi një lloj progresi të drejtave të shqiptarëve të Maqedonisë nuk kemi bërë dot asgjë në çështjen e shqiptarëve të Çamërisë”.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...