Dibër/ Numërimi i kutive. Rezultat i ngushtë mes PS dhe PD, PDIU forcë e tretë

0
290
Komisionere te shoqeruar nga police te armatosur, duke dorezuar kutite e votave dhe materialeve zgjedhore pas mbylljes se qendrave te votimit, ne shkollen Vasil Shanto. Sot ne Shqiperi eshte votuar per zgjedhjet e pergjithshme parlamentare./r/n/r/nCommissioners, escorted by police officers, hand over ballot boxes after the closure of polling stations in Tirana's Vasil Shanto school on June 25, 2017. Albania votes in a parliamentary election with Socialist Prime Minister hoping to boost his grip on power and lead the Balkan country into talks on European Union accession.

Ora 05:47/ Në qarkun e Dibrës i cili prodhon 6 mandate deputetësh janë numëruar gjithsej 73 nga 259 kuti votimi.

Në bazë të rezultateve të deri tanishme, PS merr 8176 vota me 42%, PD merr 5600 vota ose 28,5% të votave, LSI ka 2989 vota ose 15,2%. Ndërsa PDIU merr 2397 vota ose 12.2%.

Ora 02:50/Në Dibër ka përfunduar numërimi i 16 kutive nga 259 të tilla dhe nga shifrat e deritanishme Partia Socialiste është kryesuese me 40.02 % të votave.

PD vjen e dyta me 27.24% të votave. PDIU renditet e treta  me 15.16% të votave. Ndërsa LSI renditet e katërta me 13.58 % të votave.

Në Dibër ndahen 6 mandate deputetësh dhe në bazë këtyre rezultateve, projeksioni për ndarjen e mandeteve është ky: PS 2 mandate; PD 2 mandate; LSI 1 mandat; PDIU 1 mandat.

Ora 2:15/ Në qytetin e Dibrës nga 6 kuti të numëruara nga 259 kuti, kryeson Partia Demokratike me 432 vota ose 36,3%, vijon me Partinë Socialiste me 314 vota ose 26,5%, e cila ndiqet ngushtë nga Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet me 280 vota ose 23,6%.

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.