“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Duhet të lëçisni

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë kryeministrisë për plotësimin e kërkesave të ish-të përndjekurve politikë që u futën në grevën e urisë në Qafën e Barit.

Grevë kjo, e cila njoftohet se u mbyll pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore të pjesëmarrësve.

Postimi i plotë i aktivistes Nertila Celestina:

NJOFTIM PROTESTE/ (me 12 Maj-ora 12:00-Tirane-Tek Kryeministria dhe Instituti i Integrimit te ish te Perndjekurve politike)

“DEMOKRACIA LINDI ME LIRI, RRITET ME LIGJE DEMOKRATIKE”

Si asistente e tyre, duhet tju njoftoj se per shkak te gjendjes se renduar shendetsore te grevisteve ne burgun e tmerrit komunist te Qafe Barit, eshte vendosur te nderpritet greva, por te fillojne menjehere protestat e nje pasnjeshme qytetare deri ne plotesimin e kerkesave drejtuar qeverise.

Shkak per nderprerjen e greves, u be shqetesimi I mbare shqiptareve ne Shqiperi& Kosove e diaspore per gjendjen kritike shendetsore te grevistave. Pas lutjeve te shumta te shqiptareve e vizitave prane tyre, per te mos shkuar dem jeta e heronjve te demokracise ne ate burg nga heshtja qeveritare, ata vendosen te nderpresin greven por te fillojne protesten.

Keshtu bejme me dije se me date 12 ora 12:00, do te jete reagimi i pare ne Tirane ne formen e protestes nga qytetare, aktiviste te shoqerise civile, intelektuale,familjare te Integrimit te ish te perndjekurve politike dhe Kryeministrise.

Protesta do te vijoje gjate diteve here pas here ne deren e te gjitha institucioneve kombetare e nderkombetare.

Presenca e secilit prej jush, eshte vlere e shtuar e kauzes dhe demokracise!

Ju Faleminderit ne emer te grevisteve!

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...