Debate për përgjimet në komisionin e  Sigurisë

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Deputetët e PS-së bojkotojnë mbledhjes pas debatit me ata të LSI-së e PD-së

Nënkryetari demokrat i Komisionit të Sigurisë, Flamur Noka, kërkon nga krerët e institucioneve të sigurisë të rap[ortojnë në këtë komision për atë që ai e quajti skandali i përgjimeve. Është fjala për një deklaratë të ish-kryeministrit Berisha, i cili pretendon se janë përgjuar krerë të lartë të shtetit dhe politikës në mënyrë të paligjshme. Noka tha sot në komision se një grup deputetësh kanë ndërmarrë një kërkesë për të thirrur në Komisionin e Sigurisë për sqarime Ministrin e Brendshëm, Prokurorin e Përgjithshëm, Drejtorin e SHISH dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit.

Kërkesa e Nokës për rritjen e krerëve të institucioneve është kundërshtuar nga socialisti, Pirro Lutaj. “S’mund të thirren krerët e institucioneve kur ka nisur hetim për çështjen”tha Lutaj, i cili kërkoi hedhjen në votim të kërkesës. Edhe deputeti i LSI, Luan Rama insistoi që para se të thirren për të raportuar krerët të institucioneve, të kërkohet paraprakisht një informacion zyrtar. Rama deklaroi se nëse provohet ekzistenca e një pajisje të tillë për përgjimet, jemi para një skandali që implikon jo vetëm policinë. Por lUan Rama është përballur me reagimet e deputetëve socilaistë të cilët e akuzuan se po e bbën fakt akuzëne  Berishës. Deputeti socilaist Paulin Sterkaj I është drejtuar Luan Ramës: Po e bëni fakt çështjen e pajisjes së përgjimit. Në përgjigje të tij, Luan rama ka sqaruar: Nuk e bëj fakt, por të kërkojmë informacion zyrtar. Deputeti Flamur Noka,  ka theksuar se pajisja e përgjigmeve është fakt dhe kjo është e vërtetuar. Pas debatesh të shumta, deputetët e PS-së janë larguar nga mbledhja e komisonit.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...