COVID-19, ky virus ksenofob

Duhet të lëçisni

Patronazhisti Taulant me syrin dhe veshin tek vrima e çelësit

Marrjen e të dhënave tepër konfidenciale të mbi 910 mijë qytetarëve shqiptarë, patronazhistët e PS-së e paskan marrë duke punuar vite te vite të tëra në...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

238 raste të reja dhe 7 viktima nga Covid në vendin tonë

Vijojnë të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga 2684...

Bllokohen 21 minatorë në galerinë e karbonit në Kinë

21 minatorë kinezë kanë mbetur të bllokuar në një minierë karboni në provincën e Hutubi, në rajonin e Xinjiang. Këtë lajm e kanë bërë...

Nga Dritan Shano

Ndoshta e keni harruar valën e fortë populiste në Europë të viteve të fundit. Ndoshta i keni harruar kërcënimet e politikanëve ekstremistë në vende të BE-së për anulimin e marrëveshjes Schengen në 2019 etj….

Sot, ligjin e bën COVID-19. Ky virus, COVID-19 është një virus ksenofob! Kovidi ka eliminuar de facto marrëveshjen Schengen dhe ka rikthyer hartën fizike të Luftës së Ftohtë.

Qëndrimet politike të Bashkimit Europian – për njerëzit, por jo për importet e BE-së drejt Shqipërisë – nënkuptojnë se Kovidi shqiptar rezulton që është më i rrezikshëm se ai italian, grek apo francez… Madje, qeveritë e këtyre vendeve besojnë se Kovidi italian, grek dhe ai francez…, jo vetëm është firmato, po është zhdukur dhe ka mbetur gjallë vetëm Kovidi shqiptar apo ballkanas, i cili mund të bëjë kërdinë më shumë se bëri Kovidi i tyre mbi vendet e Ballkanit në fillim të 2020, prandaj tani duhet të ruhemi prej tyre.

Mjekët që heshtin këtej apo andej perdes së hekurt, COVID-19 janë bashkëpunëtorë të politikanëve dhe janë instrumenti i parë që po përdoret për të kontrolluar mendjet e njerëzve, lëvizjen e lirë të tyre apo liritë individuale të secilit prej nesh.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Patronazhisti Taulant me syrin dhe veshin tek vrima e çelësit

Marrjen e të dhënave tepër konfidenciale të mbi 910 mijë qytetarëve shqiptarë, patronazhistët e PS-së e paskan marrë duke punuar vite te vite të tëra në...

E keni vrarë ndonjë herë mendjen se pse serbët…?

shkruan Fahri Xharra - Serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve, etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si...

238 raste të reja dhe 7 viktima nga Covid në vendin tonë

Vijojnë të jenë të qëndrueshme shifrat e të infektuarve me Covid në vendin tonë. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga 2684...

Bllokohen 21 minatorë në galerinë e karbonit në Kinë

21 minatorë kinezë kanë mbetur të bllokuar në një minierë karboni në provincën e Hutubi, në rajonin e Xinjiang. Këtë lajm e kanë bërë...

Mijëra kosovarë drejt Shqipërisë për fundjavë, Përparim Kryeziu zbulon arsyen e dyndjes

Përparim Kryeziu, zëdhënës i qeverisë së Kosovës, pohon se masat e reja e ndërmarra nga qeveria kundër përhapjes së koronavirusit nuk kanë qënë shkak...