Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Çmendet” çmimi i domateve në Tiranë, 50% më i lartë se në Korçë

Nga Media 0

Në pikun e sezonit fruta perime si domate e tranguj kanë një çmim më të lartë nga normalja. Çmimet variojnë nga 100 lekë për kg/domate deri në 140 dhe 160 lekë/kg në varësi të cilësisë. Edhe trangujt kanë një çmim të lartë deri në 100 lekë/kg por ka dhe prej atyre tregtarëve që i shesin me 80 lekë/kg.

Këto çmime të lartë kanë prekur Tiranën ndërsa jashtë kamerave disa nga tregtarët e pyetur shprehen se shkak për çmimet e larta është bërë mungesa e produktit pasi është vështirë të gjesh domate në këtë sezon thonë ata.

ReportTv ka intervistuar dhe tregtarët në Korçë të cilët shprehen se në këtë periudhë ata e tregtojnë domaten me 60 deri në 70 lekë për kg duke fituar nga 15 deri në 20 lekë. Ndërsa në Tiranë çmimi i domates arrin në dyfshin e atij që shitet në tregun e Korçës.

http://shqiptarja.com/lajm/cmendet-cmimi-i-domateve-ne-tirane-50-me-i-larte-se-ne-korce-tregtaret-ska-prodhim-vendas

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej