Çfarë do të ndryshoj  për Serbët dhe fqinjët Presidenti i Serbisë z.Vuçiç!?

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Nga Refik Hasani

Mbajtja e zgjedhjeve presidenciale në Serbi dje është pritur nga shumë qarqe jo vetëm në hapsirat ish-Jugosllave e Ballkan por edhe më  gjërë. z.Aleksandar Vuçiç, një ish-Sekretar i Partisë Radikale të Serbisë me von krijoi Partinë Përparimtare të Serbisë duke marrë postin dy herë radhazi Kryministër i Serbisë  dhe si parti më e votuar në dy parë zgjedhje është një lider që  është dy rritur furishëm në fuqi të votava të marra.

Tani sipas të gjitha gjasave që në ruandin e parë do të jetë President i Serbisë. z.Vuçiç, për një mandatë do të jetë president shumë i votuar dhe do të mbahet mendë që si ish-ministër  që ishte gjatë bombardimeve të NATO-së në Serbi.Vetë kalimi nga pozita e Kryemnistrit, futja në garë për presidentë dhe fitorja që në ruandin e parë fletë për një fuqi. Por, këtij rezultati do të hapen shume pytje: Si kush do të zëvendësoj në pozitën e Kryeministrit.

Befasi e këtyre zgjedhjeve ishte kandidati i dytë nga z.Sasha Jankoviq, një ish-Avokati i Popullit, dhe  debakli për kandidatin për president Radikalin z.Vojisllav Sheshel. Nga këto është pritur shumë më shumë nga diplomati z.Vuk Jeremiq, që është ranguar shumë dobët.  Presidenti Serbisë z.Vuçiç, çfarë do të sjellë për Serbët në Serbi,në krijimin urave të reja të fqinjësisë së mirë, apo do të rifilloj një kthim mbrapa në tentimin që Serbia me politikën e vetë të tentoj të dominoj  mbi ish-Republikat  Jugosllave tani shtete të pavarura dhe sovrane. Nga Presidenti do të varet shumë  edhe pse sipas kushtetutës në fuqi nuk ka ndonjë komptenc të madhe, por si Parti Përparimtare e Serbisë ka fuqi në Parlament të Serbisë.

Presidenti z.Vuçiç, çfarë do të sjellë, do të afrohet me Federatën Ruse apo me BE-në.Unë në tri vazhdime  kam shkruar që Serbia është  në mesë të BE-së edhe Rusisë, sigurisht do të vazhdon kështu se më së miri do të përfiton nga dy palët.Me Presidentin z.Vuçiç, a do të ndryshoj diskursi politik në Serbi në raportet me ne shqiptarët veçmas me ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë që ende figuron Kosova. Ajo që është me rëndësi për opinionin e gjërë jo vetëm shqiptarë a është  pikërisht ky Presidentë që do të fillon një kapitull të ri në raportë që të njoh Republikën e Kosovës dhe që përfundimisht  do të bëhet ndërperja e luftës jo e shpallur në mesë të dy popujve më të mëdhenjë në këtë pjesë të Ballkanit dhe Evropës që jan Shqiptarët dhe Serbët.Presidenti z.Vuçiç,do të jetë më i fuqishëm deri më  tani, mendoj që e ka shkallën më të lartë të fuqisë politike .

A do fillon rrugës  së ish-kryeministrit të vrarë të Serbisë dhe ish-liderit të Partisë Demokratike, Zoran Gjingjiq. Në kohën që po jetojm kur ka shumë përplasje në mes të Rusisë dhe SHBA-s, në Serbi keni shumë forca të Rusisë, kur  mekanizmat dhe instancat e BE-së kan telashen më të madhe. Në kohën kur Bosnjë Hercegovina ka shumë vështërsi të funksionon, në kohën kur Maqedonisi, është  pikë pyteje e msdhe të ekzistimit të këtij shteti,në kohën kur Malit i Zi, pati një grushtë shtetë. Çfarë do të sjellë për Serbët dhe fqinjët, Presidenti Serbisë Vuçiç,të gjitha këto dhe pyetje tjera do të jep përgjigje vëtëm koha nëpër të cilën do të kalohet.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...