KATEGORI

Rrokull botës

Deputetët grekë sherr dhe thirrje histerike në Parlamentin Evropian

Një sherr ka degjeneruar deri në thirrje histerike nga deputetët grekë. Ky kaos ka ndërprerë disa herë konferencën e djeshme në Parlamentin Evropian mbi...

Presidencialet në SHBA, tërhiqet kandidati Ben Carson

Ben Carson ka mbyllur zyrtarisht fushatën e tij për nominimin nga Partia Republikane për zgjedhjet presidenciale në SHBA. Carson, neurokirurg në pension, ka qenë favorit, por...

Miliarderët më të rinj të Botës, 2016

Asnjëherë nuk ka qenë kaq e lehtë për t'u pasuruar në moshë të re. Një rekord prej 66 anëtarësh të rinj nën 40 vjeç...

Turqi, arrestohen 4 biznesmenë. Akuzohen për komplot

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi njofton se policia ka arrestuar katër zyrtarë të lartë të një kompanie, e cila ka lidhje me klerikun...

Ukrainës do t’i duhen të paktën 20 vjet t’i bashkohet BE-së

“Ukrainës do t’i duhen të paktën 20 deri në 25 vjet që t’i bashkohet Bashkimit Evropian dhe NATO-s”. Kështu ka thënë presidenti i Komisionit Evropian,...

Franca dhe Britania, presion Rusisë për sulmet në Siri

Presidenti francez Francois Hollande dhe kryeministri britanik, David Cameron, kanë kërkuar nga Moska dhe Damasku që “t’i ndalin menjëherë sulmet” ndaj opozitës së moderuar...

Rusia ndërton bazë për mbrojtje në Arktik?

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve, TASS, ka raportuar dje se Moska po zhvillon sistem raketor mbrojtës tokë – ajër në Arktik. Ky raport u publikua...

Lëkundet toka në Indonezi, alarm për tsunami

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.9 ballë në brigjet e Indonezisë ka dhënë alarmin për një tsunam të mundshëm. Epiqendra e tërmetit ishte...

Donald Trump: Clinton gaboi kur bombardoi Serbinë

Kandidati brenda republikanëve, për President të SHBA-ve,  Donald Trump, e ka cilësuar gabim, bombardimin e Serbisë në vitin 1999 kur ishte president Bill Clinton....

Komandanti amerikan: Rusia dhe Siria duan të destabilizojnë Europën me refugjatët

Komandanti i lartë amerikan i NATO-s, Philip Breedlove, thotë se fluksi masiv i refugjatëve në Evropë, po shërben si mbulesë për fshehje të terroristëve...

Lajmet e fundit

Trajleri përplaset me dy makina në Rrugën e Kombit, 1 i vdekur

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbrëmjen e sotme në “Rrugën e Kombit”, në afersi të qytetit të Rreshenit. Gazetari Gjergji Figuri raporton në aksident...

“Ky është një urdhër i…”, Angela Merkel zbulon arsyen pse nuk e ka bërë ende vaksinën

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se nuk e ka marrë ende vaksinën e koronavirusit. Gjatë një interviste për një gazetë gjermane, kancelarja thekson: “Unë jam 66...

Aksident në aksin Tiranë-Durrës, përplasen dy automjete, të plagosurit dërgohen në spital

Një aksident automobilistik ka ndodhur rreth orës 16:45 në një nga rrugët dytësore të autostradës Tiranë-Durrës, ku si pasojë e përpasjes së dy automjeteve...

U bashkua me ISIS kur ishte adoleshtente, shteti europian nuk e fal 21 vjeçaren, humbet nënshtetësinë

Shamima Begum, e cila u largua nga Britania si një nxënëse për t’u bashkuar me Shtetin Islamik në Siri, nuk ka arritur të rimarrë...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, kurba e infektimeve vijon në nivele alarmante

Gjatë 24-orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit 20 persona, si dhe janë regjistruar 916 raste të reja nga...