Braçe pranon dështimin e qeverisë për drejtësi: Mbi 6 vite në pushtet jam torturuar, me turp e kokëulur çdo 21 Janar

Duhet të lëçisni

EULEX-i arreston kreun e organizatës së veteranëve të luftës në Kosovë

Kreu i OVL-UCK-së, Hysni Gucati është arrestuar nga EULEX-i. Kështu ka deklaruar për Gazetën Express nënkryetari i veteranëve, Nasim Haradinaj. Gjithashtu Haradinaj ka bërë të ditur...

SHASH jep çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” , Emin Rizës, Aleksandër Meksit dhe Pirro Thomos

Të nderuar kolegë, Në kuadrin e FAMA – “Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture”: SHASH dhe MK, ka nderin t’Ju ftojë...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Erion Braçe pranon dështimin e qeverisë socialiste për të çuar në vend një nga premtimet më të mëdha me të cilën erdhi në pushtet, vendosjen e drejtësisë për 21 Janarin.
Në një postim në rrjetet sociale, megjithëse Braçe bën fajtor prokurorët dhe gjyqtarët e drejtësisë së vjetër, ai pranon se çdo 21 Janar e vetmja gjë që mund të bëjë, është me turp e kokëulur të shkruaj rreshta të tillë.
Në të vërtetë qeveria e socialistëve mund të bënte shumë më shumë se kaq, duke nisur me mbledhjen e provave tepër të rëndësishme në Ministrinë e Brendshme dhe Gardë, që prej më shumë se 7 vitesh drejtohen prej tyre.
“Në 6 vite e gjysëm në pushtet, torturë është edhe për mua. Çdo 21 janar, me turp e kokëulur shkruaj rradhë si këto, një akt pafuqie që nuk shtyn për drejtësi, nuk bën drejtësi.
Reagimi i plotë i Braçes:
KATER BURRA, NJE JETE, PUSHKATIMI DHE, PADREJTESIA QE RRENON THEMELET E SHTETIT! Ne #21JANAR2011,
kater qyetetare te zakonshem, pjesmarres ne nje demonstrate te opozites se kohes, te pa armatosur e paqesore, U PUSHKATUAN ne mes te bulevardit Deshmoret e Kombit;
Mbi 12 te tjere u plagosen me te njejtat arme zjarri, per fat edhe sot ne jete!
Sistemi kriminal gjyqesor i emeruar e nen sundimin e Sali Berishes edhe sot, beri qe:
Pushkatimet e Ziver Veizit, Hekuran Dedes, Faik Myrtajt, ti cilesoje “vrasje nga pakujdesia”!; Pushkatimin e Aleks Nikes, ta shpalle edhe pas 9 vitesh “vrasje pa autor”! Sali Berisha i ka dale per zot pushkatimeve;
Me ze e me figure, fill pas deshmise televizive te pushkatimeve ne mes te dites e ne mes te bulevardit, ai tha troc se i kishte urdheruar vete!
Asnje prokuror nuk e hetoi ne cilesine e kryeministrit qe ka urdheruar pushkatimet;
Kater prokurore te pergjithshem jane nderruar ne 9 vite, Sali Berisha vijon te marre persiper pushkatimet dhe, asnje nuk guxoi dhe nuk guxon as tani, ta vere nen hetim per krimin e rende.
As ish ministrin e Brendshem Lulzim Basha, i cili kishte nen komande pushkataret e Gardes se qeverise. Keta qe emeronin prokuroret e gjykatesit e kishin ne xhep imunitetin, por kriminalisht i dhane imunitet, shpetuan, nxorren nga burgu dhe sot jane te lire, dy pushkataret plumbat e te cileve, qitur nga armet e qeverise, u gjeten ne trupat e pa jete te Hekuran Dedes, Ziver Veizit, Faik Myrtajt.
Aleks Nika nga ata eshte pushkatuar.
PADREJTESI ME TE MADHE SE KJO, NE KETE VEND NUK KA! KJO PADREJTESI RRENON THEMELET E SHTETIT, BEN TE PAVLERE CDO AKT RUTINE DREJTESIE!
Ne 9 vite e gjysem, kjo padrejtesi eshte tortura me e rende per familjaret e tyre;
Ne 6 vite e gjysem ne pushtet, torture eshte edhe per mua.
Cdo 21 janar, me turp e kokeulur shkruaj rradhe si keto, nje akt pafuqie qe nuk shtyn per drejtesi, nuk ben drejtesi.
Reforma ne Drejtesi, ka nxjerre jashte nga sistemi 8 gjyqtare te vegjel e te larte, te cilet dhane vendimet kriminale e shfajesuan pushkataret e 21 janarit.
Por kjo nuk eshte DREJTESI! Drejtesi eshte hetimi i plote, gjitheperfshires i gjithe zinxhirit te krimit

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

EULEX-i arreston kreun e organizatës së veteranëve të luftës në Kosovë

Kreu i OVL-UCK-së, Hysni Gucati është arrestuar nga EULEX-i. Kështu ka deklaruar për Gazetën Express nënkryetari i veteranëve, Nasim Haradinaj. Gjithashtu Haradinaj ka bërë të ditur...

SHASH jep çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” , Emin Rizës, Aleksandër Meksit dhe Pirro Thomos

Të nderuar kolegë, Në kuadrin e FAMA – “Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture”: SHASH dhe MK, ka nderin t’Ju ftojë...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...