Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Besnik Mustafaj në Radio 3 të RAI: Mos të bëhet propagandë sikur 30 mjekët po shpëtojnë Italinë (audio)

Nga 27.al 0

Gjatë një emisioni në Radio 3 të RAI është komentuar gjerësisht akti i dërgimit të 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë në Itali, ku biseda është përqendruar fillimisht tek fjalimi i mbajtur në Rinas i kryeministrit Edi Rama.

Në emision është pyetur edhe shkrimtari dhe ish-ministri i jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, i cili ka dhënë disa konsiderata:

“Qeveria shqiptare nuk ka bërë asgjë të jashtëzakonshme, por ka zbatuar urdhërat e OBSH, sepse e di që kapacitetet e sistemit shëndetësor shqiptar janë shumë të dobëta përballë një krize të këtillë të tmerrshme. Në këtë kuptim njerëzit kanë mirëkuptuar masat e qeverisë.

Gjesti i dërgimit të 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali është një gjest simbolik, i cili demonstron se shqiptarët janë një popull me zemër, por tani nuk duhet të shndërrohet në një akt propagande, i tillë sa të besohet që janë këta 30 mjekë dhe infermierë që do të shpëtojnë Italinë.”

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej