Berat Buzhala në ditën e 6-të me COVID-19: Nuk është si viruset e tjera

Duhet të lëçisni

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

Gazetari Berat Buzhala, përpara disa ditësh ka njoftuar që është i infektuar nga koronavirusi.

Përmes një statusi në rrjetet sociale Buzhala ka shkruar duke thënë se ky virus nuk është si të tjerët, ndërsa ai vetë po përjeton situata të ndryshme si kurrë më parë.

Ai rrëfen që po përjeton simptoma të ndryshme si ethet, temperaturat, dhimbje sysh, shpatullash, qafe, kurse ka humbur nuhatjen.

Postimi i plotë:

“Dita e gjashtë

Ky virus nuk eshte sikur viruset e tjere. Le ta bejme te qarte qe ne fillim. Edhe kur kane kaluar gjashte dite prej momentit kur e kam verejt qe po ndihem paksa i semure, une edhe me tutje, cdo dite, perjetoj episode te ndryshme, qe nuk i kam perjetuar me heret. Asnjera prej tyre nuk jane te paperballueshme, thjesht jane te ndryshme. Bie fjala, nese dy ditet e para kisha ethe dhe temperature, ne ditet e tjera kjo gje ndryshoi.

Per kete arsye nuk kam perdore me paracetamol, e as asnje ilac tjeter per dhimbje, ani pse ne diten e kater dhe te peste kisha dhimbje te syve, kurse ne diten e gjashte, sot, dhimbje te qafes, permbrapa, dhe shpatullave. Kjo gje nuk do te ndodhe me viruse tjera. Mos te harroj, e kam humbe ne mase mbi 90 perqind edhe nuhatjen, nuk po i degjoj ererat, kurse edhe me tutje i dalloj shijet.

Sigurisht qe edhe kryte po me vjen pak ma i rande.

Sic edhe ceka ne krye te shkrimit kam perdore paracetamol dy ditet e para, per temperature, kurse e pata fillu me sugjerimin e mjekut perdorimin e nje antibiotiku, Pancef, nje dite para se me u identifiku pozitiv, sepse kur i kam bo analizat e gjakut ka pase shenja qe mundet me qene edhe infeksion bakterial. Doli qe ishte COVID’i, por pastaj vendosem qe me e vazhdu antibiotikun se paku shtate dite, do te thote deri neser.

Jam plotesisht i vetedijshem qe kjo situate nuk do te me dukej keshtu sic me duket tani, sikur te kishim qene me pak te informuar per kete virus. Tash jemi me shume sensitiv dhe alarmohemi me shpejt ndaj cdo ndryshimi ne organizem.

Kerkush nuk duhet me u nise prej kesaj cfare po them une, e me thane “sa per qeso simptomesh nuk po ruhna mo”.

Beri eshte sportist si natyre, nuk kam sheqer, nuk kam tension te larte, asnje analize te gjakut keq nuk e kam, prandaj supozohet me e kalu me mire kete problem. Mirepo edhe perkunder krejt ketyre perparesive, prape po them, ky virus eshte pak me i cuditshem se sa ata te tjeret. COVID kerkon vrima ne organizmin tone dhe godet bash qaty ku qendron me se dobeti.

Prandaj, nuk do te ishte mire ta provokonit pa nevoje. Ne rregull eshte nese vjen papritur, mirepo mos u gezoni, sepse nuk eshte sikur me u bo synet.

Tash edhe nje informate: Gjendja ne QKUK eshte alarmante. Motrat dhe mjeket po luftojne si luaj – e them me gjithe mend se i kam pa. Fatkeqesisht infrastruktura tashme eshte krejtesisht e limituar, prandaj ruani pleqte e juaj, sepse ndodhe qe nuk do te keni ku t’i coni”.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

2 shtete futen në listën e zezë të Zvicrës, zbuloni nëse bën pjesë Shqipëria dhe Kosova

Qeveria federale ka publikuar sot një listë të re e cila tregon se cilat shtete konsiderohen vende me rrezik për Zvicrën. Me këtë rast...