Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Behexhet Hoxholli, studenti i Normales së Elbasanit që shërbeu tek shqiptarët e Maqedonisë

Nga Arben Llalla 1

Nga Arben Llalla

Kjo është dëftesa e shkollës Normale të Elbasanit, e njohur si shkolla që dilnin mësuesit e gjuhës shqipe.

Kjo dëftesë i përket Behexhet Hoxhollit, i lindur më 1911 në Prefekturën e Elbasanit, i cili ka mbaruar Normalen në qershor 1931.

Në vitin 1941 mësuesi Behexhet Hoxholli ju përgjigj thirrjes së Ministrit të Arsimit të Mbretërisë së Shqipnisë, Ernest Koliqit për të shërbyer si mësues në trevat shqiptare në Maqedoninë e sotme, Tetovë, Gostivar, Strugë, Dibër, e gjetkë.

Behexhet Hoxholli dha mësim në shkollën fillore “Moisi Golemi” në Kërçovë nga viti 1941deri në vitin 1944. Ai ishte më 1942-‘43 drejtor i kësaj shkolle dhe kujdestar i klasës V.

Loading...

Komente (1)

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej