Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Bashkimi Europian premton 4.9 miliardë euro për trajtimin ndaj Covid-19

Nga Ejona 0

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen  ka bërë me dije se një fond prej 4,9 miliardë eurosh do të vihet në dizpozicion  për vaksinën dhe testet për koronavirusin.

Ajo është shprehur se duhet t’i japin fund kësaj pandemia, ndërsa ka thënë se vaksina do të jetë e disponueshme për të gjithë.

Presidenti i Bankës Evropiane të Investimeve (EIB) Werner Hoyer tha se kanë zotuar 4.9 miliardë dollarë euro për të ndihmuar në luftën me koronavirusin.

“Partneriteti i ngushtë midis EIB dhe Komisionit Evropian çon në një zotim prej 4.9 miliardë eurosh për të ndihmuar vendet në luftën ndaj Covid-19. EIB mbetet plotësisht e angazhuar në përpjekjet së bashku me Ekipin e Evropës, për të minimizuar ndikimin shkatërrues të kësaj pandemie, veçanërisht duke siguruar fonde për sistemet shëndetësore dhe hulumtimin dhe qëndrueshmërinë ekonomike në të gjithë globin,” tha Hoyer.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej