Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Basha flet pas takimit me Metën: Asnjë alibi për të vonuar zgjedhjet e parakohshme (film)

Nga Klodiana 0

Kreu i opozitës së bashkuar Lulzim Basha ka folur në një komunikim me gazetarët pas takimit me Presidentin Ilir Meta në Presidencë mëngjesin e sotëm.

Basha tha se Reforma në Drejtësi është e dështuar, pasi nuk tregon më se ndëshkon të fortët, e kemi parë me Saimir Tahirin, me dosjet 339 dhe 184.

Gjithashtu Basha tha se për opozitën nuk ka asnjë alibi për të vonuar zgjedhjet e parakohshme vendore dhe të përgjitshme njëherësh, nuk kemi asgjë më pak se Maqedonia e Veiut.

Pjesë nga deklarata e Lulzim Bashës para gazetarëve:

Këto prova me Gjykatën Kushtetuese dhe Reformën Zgjedhore janë se kryeministri nuk do ndërtimin dhe realizimin e reformave, por kapjen e institucioneve. Është një provë se po bën grusht klushtetues dhe se Reforma në drejtësi është e dështuar. Ajo nuk tregon më se ndëshkon të fortët, e kemi parë me Saimir Tahirin, me dosjet 339 dhe 184. Ne kërkojmë vënien në funksion të GJ, të GJL, të BKH dhe SPAK. Këto ishin disa nga çështjet që diskutuam. Prej më shumë se dy muajsh kemi shprehur dakortësinë për të bashkëpunuar për dialog dhe ndërmjetësim ndërkombëtar në zbatim të kushteve të Bundestagut. Shtyrja e afatit të komisionit të Reformës zgjedhore ëshrtë një tjetër hedhje e hirit në sy. Javën e ardhshme ne do të publikojmë propozimet tona të plota për Reformën zgjedhore ndërkohë që nga ana tjetër kemi pasur bojkotim dhe refuzim të dialogut. Për opozitën nuk ka asnjë alibi për të vonuar zgjedhjet e parakohshme vendore dhe të përgjitshme njëherësh. Asgjë më pak se Maqedonia e Veiut nuk kemi. Ne do të vazhdojmë të insistojmë në këtë kërkesë të pakonteastueshme dhe do të bjëm gjithçka për të marrë së vbashku të gjithë hapat e nevojshme të një shoqërie të civilizuar.

LIVE – Komunikim me gazetarët

LIVE – Komunikim me gazetarët

Publiée par Lulzim Basha sur Mardi 19 novembre 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej