Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Balla: Sapo depozituam kërkesën për shkarkimin e Ilir Metës

Nga Klodiana 0

Kreu i grupit parlamentar në PS Taulant Balla,  njoftoi se partia e tij ka depozituar në Kuvend kërkesën për shkarkimin e Ilir Metës.

Përmes një deklarate urgjente në Kryesinë e Kuvendit, Balla ka folur lidhur me kërkesën për shkarkimin e presidenti Meta e kanë nënshkruar 55 ligjvënës, me arsyetimin se dekreti i kreut të shtetit për shtyrjen e zgjedhjeve është në shkelje me Kushtetutën.

“Në bazë të dekretit të presidentit në muajin Nëntor është caktuar si mbajtje e zgjedhjeve data 30 qershor. Kanë filluar të gjithë procedurat për bërjen të mundur të gjitha procedurat. Janë ngritur komisionet për KZAZ-Të, ka filluar fushata zgjedhore, është bërë fleta e votimit, janë përzgjedhur kandidatët.

Po vijon puna për zhvillimin e zgjedhjeve. Arsyet e Metës për anulimin e zgjedhjeve kanë të bëjnë me shqetësimin e Metës se do të ketë trazira. Në lidhje me shkeljet e Kushtetutës dekreti numër 11 mijë 199 bie në kundërshtim të hapur me Kushtetutën e vendit dhe funksionet e shtetit.

Së pari është cënuar ushtrimi i sovranitetit nga populli. Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit. Me dekretin numër 11 e 1199 të këtij viti Presidenti anuloi zgjedhjet, në këtë kuptim presidenti i ka hequr sovranit të drejtën për të votuar. Është kërcënuar sovrani. Anulimi i dates së zgjedhjet të 30 qershor, humb të drejtën e sovranit. Kjo është shkelje flagrante e Kushtetutës”, u shpreh Balla gjatë fjalës së tij nga Kryesia e Kuvendit.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej