Akuzat për kallëzim të rremë për rastin “Xhisiela”, Gjykata pushon çështjen për Lulzim Bashën

Duhet të lëçisni

SHASH jep çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” , Emin Rizës, Aleksandër Meksit dhe Pirro Thomos

Të nderuar kolegë, Në kuadrin e FAMA – “Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture”: SHASH dhe MK, ka nderin t’Ju ftojë...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...

Gjykata ka vendosur pushimin e procedimit penal të bërë nga Taulant Balla për kallëzim të rremë ndaj kreut të PD Lulzim Basha, gazetarit Basir Çollaku dhe oficerit të policies.

Pushimi i çështjes është bërë më kërkesë të prokurorise, ndërsa gjykata e ka pranuar kërkesën e prokurisë  dhe vendimi ka marrë formë të prerë.

Kujtpjmë se më 27 shtator të vitit të kaluar, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla depozitoi në Prokurori kallëzimin penal për kreun e PD, Lulzim Basha, për veprën penale “shpërdorim detyre” dhe “kallëzim të rremë”.

Kallëzimi erdhi pas denoncimit të ish-oficerit të Krujës Emiljano Nuhu, i cili pretendonte se është kërcënuar me armë për të mbyllur dosjen e djalit të deputetit të PS-së, Rrahman Rrahja, në prani të deputetit Taulant Balla.

Djali i deputetit Rrahja, Rexhep Rrahja akuzohej nga Xhisiela Maloku se e kishte dhunuar por oficeri Nuhu në një letër publike drejtuar Presidentit, kryeministrit dhe Prokurorisë, si dhe në intervistat televizive deklaroi se Taulant Balla ka qenë i pranishëm në momentin kur familjarë të deputetit socialist i kanë vendosur në kokë pistoletën me qëllim ndalimin e arrestimit të të akuzuarit.

Gjithashtu Balla kallëzoi penalisht edhe ish-oficerin Nuhu për ‘kallëzim të rremë’ si dhe gazetarin Basir Çollaku që realizoi intervistën.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

SHASH jep çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” , Emin Rizës, Aleksandër Meksit dhe Pirro Thomos

Të nderuar kolegë, Në kuadrin e FAMA – “Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture”: SHASH dhe MK, ka nderin t’Ju ftojë...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...

Shenja plumbash kudo, brenda shtëpisë ku Lefter Zhidru luftoi me policinë (Film)

I ngjajnë një skenë të vërtetë lufte pamjet nga brenda shtëpisë së Lefter Zhidrut, në të cilën ai u përplas me armë një ditë...