Abazoviç: Nuk më lidh asgjë me serbët, u bashkuam për të rrëzuar Gjukanoviçin

Duhet të lëçisni

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

“Nuk kemi probleme me Gjukanoviç, por jemi opsion tjetër që duam të sjellin një frymë të re”. Kështu u shpreh Dritan Abazoviç, kreu i “URA”, i cilësuar si faktori shqiptar që rrëzoi nga pushteti pas 30 vitesh Milo Gjukanoviçin në Malin e Zi.

Në një intervistë me gazetaren Linda Karadaku, të transmetuar gjatë emisionit “Abc-ja e mëngjesit”, Abazoviç dha detaje për zhvillimet më të fundit në Malin e Zi, të sapo dalë nga zgjedhjet, ndërsa vijojnë përpjekjet për formimin e qeverisë së re.

I pyetur se përse nuk kandidon për postin e kryeministrit kreu i “URA” se janë në faza bisedimesh dhe nuk e mendon një gjë të tillë, ndërsa shtoi s eka oferta për poste qeveritare.

Abazoviç foli gjatë intervistës edhe për akuzat ndaj tij se është pranë partive pro serbe. Lidhur me këtë ai tha se nuk e lidh asgjë me serbët. Sipas tij bëhet fjalë për një bashkim të madh mes forcave për të rrëzuar nga pushteti Gjukanoviçin.

Po ashtu, Abazoviç u është përgjigjur edhe akuzave ër jetën e tij personale, k,u kritikët e tij thonë se motra dhe vëllai i tij jetojnë në Beograd.

“Vëllai jeton në Beograd dhe ka bërë karrierë. Motra jeton në Ulqin. Unë kam lexuar çdo gjë në media. Njerëzit duan të relaksohen. Vëllai im nuk merret me politikë. Nuk ka qejf që as unë të mos merrem me politikë. Kjo s’ka lidhje, s’më ldh kurrë gjë me Beogradin. Nuk kam qejf të bëj sulme ndaj asnjë qyteti”, u shpreh mes të tjerash Abazoviç.

Pjesë nga intervista:

Nuk kemi probleme me Gjukanoviç por jemi opsion tjetër që duam të sjellin një frymë të re, mendoj se ai ka probleme me veten. Qytetarët e Malit të Zi duan diçka tjetër ndryshe.

Jeni në bisedime edhe me shqiptarë, kam parë që jeni takuar me liderët e partive shqiptare, si po shkojnë bisedimet?

Shpresoj që do të zhvillojmë më bisedime. Por jam i bindur që edhe partitë nacionale shqiptare do të jenë pjesë e koalicionit. Ka një gatishmëri që të krijojnë një bashkëpunim.

Pse nuk kandidoni për kryeministër?

Ai vendim ende nuk është. Jemi duke folur për paketë. Ende jemi në fazë të parë të bisedimeve.

Nuk do pranoni asnjë post qeveritar?

Nuk di. Kam oferta, por nuk mund të them tani

Kritikët tuaj bëjnë një pyetje, çfarë ju lidh juve me dy parti pro serbe?

Mua nuk më lidh asgjë. Duhet opinionin shqiptar duhet të dijë që Mal të Zi nuk kanë ndodhur kurrë ndryshime. Ka qenë luftë kundër një regjimi. Këta njerëz janë jo vetëm produkt të komunizmit. Të gjitha forcat janë dashur të mblidhen që të shkatërrohet ky regjim.

Kritikët tuaj kanë prekur edhe çështje personale, vëllai dhe motra juaj janë mjekë të njohur në Beograd. Juve ju lidh gjë me Beogradin?

Vëllai jeton në Beograd dhe ka bërë karrierë. Motra jeton në Ulqin. Unë kam lexuar çdo gjë në media. Njerëzit duan të relaksohen. Vëllai im nuk merret me politikë. Nuk ka qejf që as unë të mos merrem me politikë. Kjo s’ka lidhje, s’më ldhj kurrë gjë me Beogradin. Nuk kam qejf të bëj sulme ndaj asnjë qyteti.

Një djalë i ri si ti, që de facto rrëzon Gjukanoviç pas 30 vitesh, çfarë e shtyn një djalë të ri si ju ti hyjë një gjëje kaq të madhe?

Unë gjithmonë i kam përcjellë idealet. Shumë njerëz nuk e besonin. Mendoj që kjo që ka ndodhur ka bërë një depërtim shumë të madh në rajon. Mendoj se me shumë njerëz janë brengosur në Shqipëri, Bosjë dhe Mal të zi. Se e kanë parë që nëse e humbi Gjukanoviç mund të humbin edhe vetë pushtetin./abcnews.al

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

Arrestimi i 36-vjeçarit shqiptar që ndihmoi biznesmenin turk të kriptomonedhave, reagon policia

Policia e shtetit ka finalizuar ditën e sotme operacionin të koduar “Gjurma”. Si rezultat në pranga është vënë 36-vjeçari Edevaldo Haxhiu për  veprat penale “Përkrahja...