A marrin drogë policët e “Shqiponjave”?

Duhet të lëçisni

Leonardo DiCaprio bën sërish thirrje që Lumi Vjosa të shpallet Park Kombëtar

Aktori i Hollywood-i, Leonardo DiCaprio ka reaguar sërish disa orë më parë dhe këtë herë ka bërë thirrje përmes Twitter, duke kërkuar shpalljen e...

Nuk kapën skafistin që do dërgonte 55 sirianë në Itali, gjykata lë në burg rojet bregdetare në Vlorë

Pesë rojet bregdetare të arrestuara në Vlorë për rastin e 55 sirianëve janë lënë në burg nga gjykata ditën e sotme. Rojet bregdetare akuzohen për...

Aksident i trefishtë në superstradën Lezhë-Shkodër, katër të plagosur

Një aksident i trefishtë automobilistik mësohet të ketë ndodhur në superstradën Lezhë-Shkodër tek kryqëzimi i fshatit Kakarriq. Në këtë kryqëzim u përplasën automjetet me...

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Nga Herion Mesi*

Një pyetje po zien në publik për policët e “Shqiponjave”: A marrin drogë këta policë që janë kaq të dhunshëm që nuk shikojnë dhe nuk njohin asnjë sens logjik dhe që veprojnë në kundërshtim me Ligjin?

Përherë ka vërejtje ndaj çdo policie, por për të qenë realist, pjesa tjetër e Policisë së Shtetit duket korrekte dhe njeh ligjin, e natyrisht dhe sensin e sjelljes me publikun. Pa dyshim që ka element apo drejtues policie që veprojnë politikisht, duke prekur votat, pra shkelin ligjin, por janë shumë të sofistikuar.

Reparti “Shqiponja” i krijuar në kohën e Sajmir Tahirit është përzgjedhur në masë dërmuese si repart special dhunues, militant të Rilindjes, të rinj të moshës 20 deri në 30 vjeç, të bëshëm fizikisht dhe që nuk hanë shumë pykë. Siguisht që mes tyre ka djem e vajza korrekt që të bëjnë t’i admirosh për sjelljen e tyre ligjore. Por, mënyra se si sillen një pjesë e tyre, të dhunshëm, dhe që nuk respektojnë asnjë rregull e ligj, por turren si qentë ndaj presë së tyre, e që në këtë rast janë opozitarët, mediat kundra qeverisë si dhe të vobektit; e gjitha kjo të krijon dyshime të mëdha se ça pijnë këta?!

Me të fortët janë të butë!

E njohin dajakun edhe këta të “Shqiponjave”! Ndaj me të fortët e lagjeve, ruhen dhe nuk e kruajnë!

Edhe këto ditë, sidomos në ditët e fundit, ky repart special në polici po manifeston skajmërisht dhunë. Dhunë ndaj gazetarëve, dhunë ndaj të rinjve, dhunë ndaj minorenëve, dhunë ndaj kujtdo që nuk do Edi Ramën në pushtet.

Në punë e sipër policia, edhe nga ngarkesa e madhe e tensioni përditë, mund të nxitohet, gabon, por ama kërkon falje. Që të jemi konkret; nëse “Shqiponjat” ndalojnë iks person dhe e shoqërojnë në komisariat, nuk kanë pse ushtrojnë dhunë në makinën e policisë apo në furgonin e tyre. As në komisariat, kur personi nuk reagon apo nuk kthen dorë.

Jemi dëshmitarë se si këto forca “Shqiponja” sillen harbutçe, mizorisht dhe pabesisht, pasi kur e ke ndaluar një person në makinën e policisë dhe e ke me pranga, nuk mundet e nuk lejohet kurrsesi ta godasësh me grushte në stomak apo ta qëllosh në kokë.

Kjo është makabre, sepse pushtetet ndërrohen!

Me këtë logjikë, një pjesë të këtij reparti militantësh partiak që mbajnë emrin “Shqiponja”, kur të ndërrohen me “Shqiponja” të tjera sapo të ikë qeveria Rama, do t’iu duhet të hanë dajakë, siç po u japin të tjerëve sot!

Por, nuk është kjo udha e ligjit dhe e drejtësisë, ndaj pyetja që po shtrohet se “a mos marrin apo iu japin kastile drogë që t’ju bllokojnë mendjen dhe t’ju zgjerojnë muskujt?” po shtrohet për një përgjigje nga Policia e Shtetit.

E fundit për të qenë të saktë, duhet përulje për qindra e qindra policë dhe punonjës e specialistë të Policisë së Shtetit që përballen me krimin, madje me paga minimale dhe pa asnjë shpërblim, ndërkohë që vetë qeveria hedh miliona për qejfet e saj.

* Autori është zëvendëskryeredaktor gazetës Koha Jonë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Leonardo DiCaprio bën sërish thirrje që Lumi Vjosa të shpallet Park Kombëtar

Aktori i Hollywood-i, Leonardo DiCaprio ka reaguar sërish disa orë më parë dhe këtë herë ka bërë thirrje përmes Twitter, duke kërkuar shpalljen e...

Nuk kapën skafistin që do dërgonte 55 sirianë në Itali, gjykata lë në burg rojet bregdetare në Vlorë

Pesë rojet bregdetare të arrestuara në Vlorë për rastin e 55 sirianëve janë lënë në burg nga gjykata ditën e sotme. Rojet bregdetare akuzohen për...

Aksident i trefishtë në superstradën Lezhë-Shkodër, katër të plagosur

Një aksident i trefishtë automobilistik mësohet të ketë ndodhur në superstradën Lezhë-Shkodër tek kryqëzimi i fshatit Kakarriq. Në këtë kryqëzim u përplasën automjetet me...

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...