A kanë revoltë shqiptarët? Monolog nga Robert Aliaj: Jemi dembelë, të paditur apo…. dele?

Duhet të lëçisni

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Monolog nga Robert Aliaj

(Berti bën zhurmën “Prrr prrr” të barinjve që delet)

Ky është sinjali i bariut kur thërret delet.

Sa herë e keni dëgjuar? Sa herë bariu ju thërret për të dalë në protestë?

Sepse në Shqipërinë Tonë heroike protestat bëhen vetëm kur ju duhet kryetarëve të partive politike.

Asgjë tjetër nuk i nxjerr më shqiptarët në protestë?

Jemi dembelë?? Të vetmuar? Menefregistë? Egoistë? Të paqytetëruar? Të manipuluar? Të paditur apo…. dele?

Një gjë jua them me siguri… nuk jemi Europianë!

Unë kam jetuar në Europë, kam parë energjinë e popujve që protestojnë për të drejtat e tyre. Kam parë qytetarë grekë, francezë e belgë, gjermanë e spanjollë që dalin në protestë jo se i thërret Bariu… por se i thërret zemra.

I kam parë….

Dhe kam kuptuar që ne nuk kemi brenda vetes asgjë prej europiani.

Pëëërrrr

Përrrr

Protestat tona mund t’i thërrasin lloj lloj çobenësh….

Po të drejtën e revoltës e ka vetëm ai që nuk pranon të quhet dele.

Po ti, çfarë do të jesh?

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Murali i realizuar në Kosovë për Rita Orën, piktorja: Na ka shkruar familja e këngëtares (Film)

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora ka folur gjithmonë me krenari për origjinën e saj dhe madje në projektin e fundit “Bang” ajo...

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...