“A kanë revoltë shqiptarët?” Thano: Sa herë që protestojnë, qytetarët tradhtohen (film)

Duhet të lëçisni

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...

Përcillet për në banesën e fundit Gulielm Radoja, dalin pamjet nga ceremonia private (film)

Është përcjellë për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Në ceremoninë private, pjesëmarrës kanë qenë qindra qytetarë, bashkëpunëtorë dhe miq...

Shfrytëzoi për prostitucion 15-vjeçaren, arrestohet i shpalluri në kërkim

Policia ka arrestuar një 32 vjeçar i shpallur në kërkim për prostitucion. Mësohet se Enea Sinanit, i janë vënë prangat pasi Gjykata e Apelit...

Emisioni “As pro as Kundër”  në ABC me Robert Aliaj, mbrëmjen e sotme u fokusua tek “Revolta”, se sa protestojnë shqiptarët.

Të ftuar në në studio, Bledian Koka, Armela Krasniqi, Adrian Thano, Mirela Çela, Arbër Zaimi, Gresa Hasa ndanë qëndrime për revoltat në Shqipëri.

Gazetarja Armela Krasniqi solli në vëmendje protestën e studentëve, ndërsa u shpreh se ndërhyrja e politikës sjell edhe shkatërrimin e protestës. Një tjetër revoltë që gazetarja përmend është protesta për armët kimike, për të cilën tha se solli shqetësim tek kryeministri aktual.

Adrian Thano ndërsa shpreh qëndrim ndryshe thotë se qytetarët shqiptarët revoltohen, ngrihen në protesta, por sipas tij ato tradhtohen.

“Tek ne ka një gjë ndryshe. Nuk ka vend në Evropë që ka kaq shumë informacion politik në media., Nga mëngjesi deri në darkë kemi Edi Ramën, Lulzim Bashën në tv. Shqiptarët bombardohen çdo ditë”,shtoi më tej Thano.

Për aktivisten Gresa Hasa sot qytetarët janë ende në ndrojtje për sa i përket protestave.

“Situata dot nuk është fatale sa mund të duket. Ne vijmë nga një kontekst diktatorial që nuk u la asnjë hapësirë për krijimin  e lëvizjeve shoqërore. Në 30 vite kemi parë protesta të nxitura nga partitë politike dhe vetëm se fundmi, njerëzit po bashkohen në solidaritet me njëri-tjetrin kundër sistemit aktual”, shprehet ajo.

Ndërsa gazetari Bledian Koka u shpreh se protestat në Shqipëri janë nënvlerësuar.

Që protesta të kalojë në revoltë duhet organizim, kështu u shpreh gjatë emisionit

“Protesta e Teatrit Kombëtar zgjati në kohë dhe pas kësaj u zbërthyen karakteret. Nuk u ndoq një strategjia e organizimit se si do të arrihej në sukses.

/abcnews.al/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...

Përcillet për në banesën e fundit Gulielm Radoja, dalin pamjet nga ceremonia private (film)

Është përcjellë për në banesën e fundit aktori i mirënjohur i skenës shqiptare, Guljelm Radoja. Në ceremoninë private, pjesëmarrës kanë qenë qindra qytetarë, bashkëpunëtorë dhe miq...

Shfrytëzoi për prostitucion 15-vjeçaren, arrestohet i shpalluri në kërkim

Policia ka arrestuar një 32 vjeçar i shpallur në kërkim për prostitucion. Mësohet se Enea Sinanit, i janë vënë prangat pasi Gjykata e Apelit...

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si “eskobari” shqiptar

SPAK kërkon pushimin e çështjes për Met Kananin, i cilësuar si "eskobari" shqiptar. Raportohet se SPAK kërkon zyrtarisht  të pushohet çështja për Met Kananin. Ai...