Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Vuçiç-Rama: Zhvillimi i marrëdhënieve kontribuon në stabilitetin e Ballkanit Perëndimor

Nga Rexhina Biba 0

Beograd, 10. novembra 2014 - Premijeri Srbije i Albanije Aleksandar Vucic i Edi Rama tokom danasnjeg sastanka. Albanski premijer Edi Rama doputovao je u zvanicnu posetu Beogradu, sto je prva poseta albanskog drzavnika nakon 68 godina, kada je u poseti tadasnjoj Jugoslaviji bio Enver Hodza. FOTO TANJUG / SRDJAN ILIC / bb

Qeveria serbe ka zbardhur takimin midis kryeministri Aleksandër Vuçiç dhe homologut të tij shqiptar Edi Rama, duke theksuar se dy kryeministrat kanë biseduar për marrëdhëniet bilaterale, bashkëpunimin ekonomik, krizën e emigrantëve dhe marrëdhëniet rajonale.

Gjatë bisedës, Vuçiç ka theksuar se Serbia është e angazhuar në mënyrë të përhershme për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe me Shqipërinë si një partner i rëndësishëm në rajon, ndërsa ka shprehur besimin se zhvillimi i marrëdhënieve midis dy vendeve kontribuon në stabilitetin e përgjithshëm të Ballkanit Perëndimor, e cila është në interes të përbashkët.

Gjatë takimit, Vuçiç sipas deklaratës së qeverisë serbe, ka theksuar rëndësinë e forcimit të bashkëpunimit ekonomik, duke theksuar se ekziston potenciali në fushën e tregtisë, energjisë, infrastrukturës dhe bujqësisë.

 

 

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>