- Advertisement -

TAG

Ekonomi

Krizat ekonomike, qeveria merr 80 milionë USD të tjera borxh

Shqipëria do të marrë një tjetër kredi tek Banka Botërore që do të vijë si një mbështetje për rritjen e elasticitetit të ekonomisë ndaj...

Sezoni i verës, pritet rritje e çmimeve dhe kostove

Ende pa nisur mirë sezoni veror, në rrjetet sociale filluan të qarkullojnë faturat “tradicionale” të çmimeve në restorante e hotele, kryesisht në zonën e...

Rikthehen oraret e zgjatura të punës për të gjithë sektorët pas pandemisë, ndër më të lartat në Europë

Gjatë vitit 2021, orët mesatare javore të punës për një person me pagë u rritën për të gjithë sektorët, me kthimin e ekonomisë në...

Rritja e çmimeve/ Eksperti i ekonomisë: Do të vazhdojnë deri në vitin 2024

Klodian Muço, ekspert i ekonomisë, i ftuar në “Business News”, në A2 CNN, është shprehur se qeveria duhet të marrë një sërë masash për...

Kriza prek kursimet, depozitat në lekë bien për të dytin muaj radhazi

Depozitat shënuan rënie për të dytin muaj radhazi në mars, në një sinjal se kriza e shkaktuar nga çmimet e larta po ndikon në...

Autoriteti i Konkurrencës nis hetimin për koncesionarin e pompave të karburantit

Autoriteti i Konkurrencës ka hapur një hetim paraprak ndaj NOA CONTROL, kompanisë koncesionare që ka përfituar monopolin e ofrimit të shërbimit të kontrollit ligjor...

Vrojtimi i BSH/ Më pak se një e treta e shqiptarëve zotërojnë njohuritë minimale financiare

Më pak se një e treta e shqiptarëve zotërojnë njohuritë minimale të nevojshme financiare. Një studim nga specialistja e Departamentit të kërkimeve në Bankës...

BB, kritika qeverisë shqiptare: Keni borxhin më të lartë në Ballkan

Banka Botërore ka publikuar ditën e sotme një raport mbi ecurinë ekonomike të vendit tonë. BB ka evidentuar shumë problematika, por një nga më...

GRAFIKU/ Sa parashikohet të rriten çmimet në 2022

Rritja e çmimeve në vend nuk duket se ka të ndalur, një tendencë në fakt kjo e konstatuar në gjithë globin. Nga fillimi i shkurtit,...

Ekspertët kundër heqjes së TVSH: Ndryshimi i sistemit të taksave rrit evazionin në ekonomi (film)

Heqja e TVSH për biznesin e vogël do të  rriste më shumë nivelin e evazionit në ekonominë shqiptare. Ekspertët kontabël e kundërshtojnë nismën e...

Latest news

“Po vdes”, Çiljeta publikon videon: Kam një …

Çiljeta Xhilaga është një nga emrat më të hershëm të estradës shqiptare. Këngëtarja është një ndër artistet më të ndjekura në Shqipëri dhe më...

E rëndë/ 25-vjeçarja gjendet e vdekur në mes të rrugës

Një 25-vjeçare është gjetur e vdekur ditën e sotme në rrugën “Lekë Dukagjini” në Prishtinë. Lidhur me ngjarjen e rëndë, vdekjen e saj e...

Covid-19/ Rriten frikshëm infektimet, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

Sipas të dhënave të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, rezulton se numri i të infektuarve me Covid-19 në vend është në rritje nga dita...

Grabitën 4 banesa, policia italiane arreston 4 shqiptarë

Policia italiane ka arrestuar 4 shqiptarë, pasi akuzohen për grabitjen e katër banesave. Sipas mediave italiane 4 shqiptarët nga mosha 22 deri në 37...

Bashkëshorti i saj erdhi nga Italia për ta kërcënuar, shqiptarja tregon historinë e dashurisë që nisi në 97-ën

“Në fund të fundit, e vërteta doli në pah, tani që zyra jote (naziste) në Tiranë është e mbyllur, duhet të jesh më e...
- Advertisement -