Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vajzat dhe gratë trafikante të drogës në Shqipëri (film)

Nga Media 0

Kultivimi dhe trafkimi i drogës në Shqipëri ka prekur edhe gratë e vajzat. Ato zënë afro 3 për qind e totalit të procedimeve të policisë në pesë vitet e fundit. Gazetarja Mimoza Picari bisedoi në Insitucionin e ekzekutimit të vendimeve penale në Tiranë, me disa prej 9 të dënuarave dhe sjell dëshmi të përfshirjes së tyre në trafik dhe kultivim. Shumica janë vajza të moshës 20-30 vjeç dhe disa prej tyre janë përdorur nga trafikantët edhe si mburojë. Zyrtarët thonë se po përpiqen për t’u dhënë mundësi grave dhe vajzave në zona rurale të orientohen drejt projekteve sociale dhe programeve bujqësore.

Gratë dhe droga në Shqipëri

Kultivimi dhe trafkimi i drogës në Shqipëri ka prekur edhe gratë e vajzat. Ato zënë afro 3 për qind e totalit të procedimeve të policisë në pesë vitet e fundit. Gazetarja Mimoza Picari bisedoi në Insitucionin e ekzekutimit të vendimeve penale në Tiranë, me disa prej 9 të dënuarave dhe sjell dëshmi të përfshirjes së tyre në trafik dhe kultivim. Shumica janë vajza të moshës 20-30 vjeç dhe disa prej tyre janë përdorur nga trafikantët edhe si mburojë. Zyrtarët thonë se po përpiqen për t'u dhënë mundësi grave dhe vajzave në zona rurale të orientohen drejt projekteve sociale dhe programeve bujqësore

Publiée par VOA – Zëri i Amerikës sur Lundi 4 février 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej