Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota."

- At Gjergj Fishta   

Ismail Kadare: Kosova…

Nga 27.al 0

Shtepia e shkrimtarit, Ismail Kadare, ne lagjen Palorto ne qytetin e Gjirokastres e cila pas rikonstruksionit eshte kthyer ne nje shtepi muze. /r/n/r/nThe reconstructed house of writer, Ismail Kadare, which has been turned into a museum, in the city of Gjirokastra.

Polemikat e shumta që janë hapur ashtu si kot për kombin kosovar, kanë ngacmuar shqipëruesen Beti Njuma të sjellë pak vargje të Ismail Kadaresë, thua se janë shkruar për sherrnajën që ndezim me aq zell.

Kosova –

gjithnjë ashtu si gjithnjë,

me dhëmbë shtrënguar e me shpirt në dhëmbë.

Kosova, ku shqiptarët flasin një gjuhë,

dhe dëgjojnë dy gjuhë,

së bashku me gjuhën e nënës

edhe gjuhën e UDB-së.

Kosova-

gjithnjë… ashtu

1

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>