- Advertisement -

TAG

vargje

“Ik madhështor, nuk të meritonim!”, Akademiku Fuga vjen me vargje për Teatrin: Ju dhj*fsha mjekrat dhe mustaqet

Akademiku Artan Fuga shkruan sërish për shembjen e Teatrit Kombëtar, ku përshkruan situatën përmes vargjeve të forta. Sipas Fugës, Teatri Kombëtar u torturua nga të...

Nji requiem për Teatin Kombëtar, ditën e shembjes së tij nga dora e njeriut

Nga Primo Shllaku  Nji requiem për Teatin Kombëtar, ditën e shembjes së tij nga dora e njeriut. MOSPRANÍ Dora ime shpërdan heshtjen, nji heshtje të rrasun si njimbasnjishmënia e...

Kur dridhesh ti, ne s’bajmë gjumë Shqipni!

Vargje nga Çun Lajçi Shqipnisë sime t’luhatun Kur dridhesh ti Ne s’bajmë gjumë Shqipni Se tutemi po vdes E rrajë jetimash mbesim Të duem edhe kur vërshohesh Ujnash Edhe kur digjesh Zjarresh Edhe kur mallkohesh...

1621/ Vargjet e poetit të rëndësishëm drejtuar atdhetarëve të tij: Imitoni Skënderbeun o francezë!

Nga Aurenc Bebja Në librin me titull « “Histoire de Georges Castriot, surnommé Scanderbeg, roy d'Albanie, contenant ses mémorables victoires à l'encontre des Turcs, pour la...

Një univers i përmbledhë në pak vargje, perla e Martin Camajt

I magjishëm mbetet Martin Camaj, me vargjet që flasin për një botë përtej shkronjave. Ilir Seci ka postuar “Dy brezni” të Camajt duke e shoqëruar...

Vasili migjenian: Shqipëria ecën pa drejtim drejt theqafjes. Deri kur kështu ma…

Petrit Vasili vijon opozitarizmin e tij, këtë herë ai e përshkuan gjendjen e Shqipërisë përmes vargjeve të Migjenit. Sipas tij indiferenca shtetërore dhe ecja pa...

Ëndërr e bukur (kthim në Çamëri me vargje)

Nga Hekuran Halili ...Bëj gati plaçkat, nesër jemi për udhë, do kthehemi në Çamëri, dëgjova babanë, që i thoshtë nusë, ndërsa rrufte kafenë ulur në shkallë. Koha...

Ismail Kadare: Kosova…

Polemikat e shumta që janë hapur ashtu si kot për kombin kosovar, kanë ngacmuar shqipëruesen Beti Njuma të sjellë pak vargje të Ismail Kadaresë, thua...

Latest news

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...
- Advertisement -