Ka than' i moçmi: 

 "Askush nuk është më i skllavëruar se ai që gabimisht mendon se është i lirë."

                                                                                        -Gjergj Fishta

Hapja e negociatave me BE-në, Rama e Vllahutin para mediave

Nga Media 0

 

Ambasadorja e BE: Urime Shqipërisë, duhet zbatimi i Vetting-ut. Rama: Lajmi i madh erdhi, jemi gati për të kryer reformën në drejtësi

Kryeministri Rama dhe ambasadorja e BE-së Romana Vllahutin, dolën sot para mediave për të folur për lajmin e mirë për Shqipërinë, hapjen e negociatave për anëtarësim. Ambasadorja e BE-së ka uruar Shqipërinë për hapin e madh drejt BE-së duke cituar komisonerin Johanes Hahn i cili tha se është një hap që kërkon të pasohet me përpjekje të rëndësishme me zbatimin e reformës në drejtësi, vëçanërisht me vettingun.

Ndërsa kryeministri Rama, theksoi se pas marrjes së statusit kandidat, Shqipëria mori sot lajmin e madh pas betejave të paepura për të zbatuar reformat e integrimit.

“U fol për kushte të mëdha që do ti viheshin Shqipërisë. Zbatimi i reformës në drejtësi, veçanërisht vetting-u për prokurorët dhe gjykatësit, quajeni kusht po të doni, është  detyra jonë e qeverisë tonë, jo sepse na e kërkon Brukseli por se ne i’ua kemi borxh fëmijëve tanë, Shqipërisë së gjeneratës tjetër”, tha Rama.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej