Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Eliminimi i armëve bërthamore/ Bushati: Francë-SHBA na kërkuan votën kundër

Nga Klodiana 0

“Vota ndryshoi nga pro në kundër pas kërkesës së SHBA-së dhe Francës“, ka shpjeguar Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, arsyet e votës kundër për eliminimin e armëve bërthamore në aleancën e NATO-s.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Franca, dy prej fuqive nukleare rritën përpjekjet pranë aleatëve por edhe vendeve të tjera për të siguruar më shumë abstenime dhe vota kundër. Ju premtua partnerëve amerikanë dhe francezë që Shqipëria do të kalonte votën e saj kundër. Shqipëria duke votuar kundër, siç ju e thatë, në Gjenevë e ka të reflektuar këtë gjë në dokumentet e OKB-së”- tha Bushati.

 “Duhet të fillojmë të nxjerrim marrëdhënien tonë nga stanjacioni, të testojmë gatishmërinë e palës tjetër dhe të krahasojmë dhe pritshmëritë nga palët për të hapur rrugët konkrete të bashkëpunimit. Nënshkruam gjithashtu dhe një protokoll bashkëpunimi që është një nga protokollet më klasike. Jemi duke hulumtuar regjimin e vizave”– u shpreh Bushati.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej