“Zvarritja e Reformës Zgjedhore”/ Basha: S’ka asnjë garanci me Edi Ramën

Duhet të lëçisni

Kryeministri britanik: E pashmangshme vala e dytë e koronavirusit

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka thënë se në Mbretërinë e Bashkuar, vala e dytë e koronavirusit “është në ardhje”. Duku folur në Oxfordshire, Johnson ka...

Artan Hoxha nxjerr foton e “bossit” nga burgu dhe bën zbulimin tronditës

Operacioni në 10 shtete të Europës dhe Azisë “Los Blancos” çoi një numër të madh shqiptarësh pas hekurave, të cilët akuzohet se kishin sjellë...

E armatosur deri në dhëmbë. Këngëtarja e njohur u kap me pistoletë dhe 23 fishekë. Ja çfarë thotë policia

Policia Kufitare e Morinës ka arrestuar këngëtaren shqiptare, Fjolla Morina. Mësohet se këngëtarja është kapur me armë zjarri me vete, ndërsa tentoi të futej...

Arrestohet këngëtarja kosovare në Morinë, po hynte në Shqipëri e armatosur. Ja cila është…

Policia kufitare e Morinës ka ndaluar një person në Morinë, pasi kishte armë me vete. Mësohet se bëhet fjalë për një këngëtare kosovare, e cila...

Kreu i PD, Lulzim Basha ka thënë se tryeza për Reformën Zgjedhore nuk ka asnjë garanci, pasi me Ramën nuk garanci por tha se nëse do të ketë shkelje, si zvarritja e saj atëhere do të ketë një përgjigje të merituar qytetare dhe ndërkombëtare.

Sa i përket sistemit zgjedhor Basha u shpreh se opozita tashmë i ka krijuar të gjitha hapësirat për diskutim ku padyshim do të ketë pjesë dhe për ata që janë të interesuar për të diskutuar sistemin zgjedhor.

A ka garanci tryeza për Reformën Zgjedhore?

Jemi në këtë betejë për qytetarët. S’ka asnjë garanci me Edi Ramën. Forca jonë është tek qytetarët dhe tek ndërkombëtarët. E kemi sjellë këtu me mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe opinion qytetar.

Zvarritja e kësaj Reforme do të ketë një përgjigje të merituar qytetare dhe ndërkombëtare.

Në maj të 2016 kemi bërë prezantimin e parë të kësaj Reforme. Është zvarritur nga pala tjetër. Pasi kjo qeveri s’ka nevojë për program zgjedhor. Rregullat e tyre janë blerja e votës, kërcënimi i administratës, programi i tyre është tepsia. Ata s’kanë nevojë për program ekonomik. Kështu s’do të vazhdohet më. Në rastin më të keq do të thotë stopim i integrimit europian.

Ne si opozitë dhe si shumicë e re politike kemi detyrimin dhe privilegjin ta drejtojmë këtë betejë deri në fitore.

A do të diskutohet ndryshimi i sistemit zgjedhor?

Parlamenti me paterica dhe marionetat do të kalonin Zgjedhoren, ky ishte qëndrimi i fundit i Ramës. Kemi kushtin e Bundestagut, kemi tryezën jashtë Parlamentit. Kemi një angazhim publik për t’i dhënë çdo hapësirë, çdo zëri për të kontribuar në proces.

Absolutisht po do të kontribuojmë edhe për t’i dhënë hapësira atyre që duan nga roli i votuesit, i Policisë dhe deri tek sistemi zgjedhor. Do krijojmë hapësirat në Këshillin Politik për të diskutuar edhe sistemin zgjedhor.

A do jepni dorëheqjen nëse humbi përsëri zgjedhje pas 7 vitesh në opozitë?

E di që ka disa njerëz që janë më të interesuar se do jap unë dorëheqjen apo jo sesa do ndryshoj Shqiëpria apo jo. Nuk jemi për t’i kënaqur ata. Jemi për t’i dhënë fund kësaj situate. Jemi për t’i dhënë Shqipërisë një të ardhme të ndritur, për fëmijët e saj.Kjo është axhenda ime sot, ëndrrat e të tjerëve nuk janë preokupimet e mia.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Kryeministri britanik: E pashmangshme vala e dytë e koronavirusit

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka thënë se në Mbretërinë e Bashkuar, vala e dytë e koronavirusit “është në ardhje”. Duku folur në Oxfordshire, Johnson ka...

Artan Hoxha nxjerr foton e “bossit” nga burgu dhe bën zbulimin tronditës

Operacioni në 10 shtete të Europës dhe Azisë “Los Blancos” çoi një numër të madh shqiptarësh pas hekurave, të cilët akuzohet se kishin sjellë...

E armatosur deri në dhëmbë. Këngëtarja e njohur u kap me pistoletë dhe 23 fishekë. Ja çfarë thotë policia

Policia Kufitare e Morinës ka arrestuar këngëtaren shqiptare, Fjolla Morina. Mësohet se këngëtarja është kapur me armë zjarri me vete, ndërsa tentoi të futej...

Arrestohet këngëtarja kosovare në Morinë, po hynte në Shqipëri e armatosur. Ja cila është…

Policia kufitare e Morinës ka ndaluar një person në Morinë, pasi kishte armë me vete. Mësohet se bëhet fjalë për një këngëtare kosovare, e cila...

Ministri i Jashtëm grek: Po shqyrtojmë veprimet e duhura për shtrirje me 12 milje në Jon

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, ka folur për marrëveshjen e detit me Shqipërinë, duke thënë se institucioni që ai drejton po shqyrton...