Zgjerimi i detit me 12 milje, Idrizi: Shqipëria i ka kryer të gjitha pikat e agjendës greke (film)

Duhet të lëçisni

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka reaguar lidhur me debatin që ka tensionuar edhe njëherë skenën politike në vend, atë të detit.

Në një intervistë për ABC News me gazetaren Juli Xhokaxhi, Idrizi deklaroi se është tashmë fakt që Shqipëria i ka kryer të gjitha pikat e axhendës greke.

Më tej Idrizi deklaroi se asgjë nga axhenda shqiptare nuk është plotësuar, që fillon që nga heqja e ligjit luftës, Çështjen Çame si dhe dhënia e statusit të minoritetit shqiptarë, Arvanistas si dhe shqipatrëve të Çamërisë që jetojnë në zonën e Çamërisë.

Pjesë nga deklarata e Shpëtim Idrizit:

Shqipëria nuk ka nevoj sot të ketë një marrëveshje detare për kufijtë detar me Greqinë. Ajo që është më shqetësese këtu është fakti se pse qeveria shqiptare ka hequr nga bisedimet me Greqinë agjendën e interesave shqiptare që burojnë nga 1- heqja e ligjit të luftës që fillon dhe buron çdo raport i joni me Greqinë, ku kryeministri Rama betohej se zdo të kishte asnjë marrëveshje me Greqinë nëse nuk heqin ligjin e luftës. Ligji i luftës ka dy vjet që nuk përmendet më.

2-Rama ka bërë fakt axhendën e vorio epirit në Shqipëri.

3- Çështja Çame që ishte në programin e qeverisë, iu kujtohet që Rama bërtiste në konventën e PDIU, edhe këtë e hoqi nga program qeveritar. Mori mandatet politike  nga komuniteti çam, goditi Çështjen Çame, bëri edhe varrezat e ushtarëve grekë.

Është tashmë fakt që Shqipëria i ka kryer të gjitha pikat e axhendës greke. Ne asgjë nga axhenda shqiptare nuk është plotësuar, që fillon që nga heqja e ligjit luftës, çështjen çame si dhe dhënia e statusit të minoritetatit shqiptarë, arvanistas si dhe shqipatrëve të Çamërisë që jetojnë në zonën e Çamërisë

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kosova drejt KARANTINËS, ministri i Shëndetësisë paralajmëron rikthimin e kufizimeve për shkak të situatës së COVID-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka paralajmëruar qytetarët se mund të ketë rikthim të kufizimeve për shkak të situatës me COVID-19. Ai tha...