Zaev viziton shkollën në Pustec: Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

Duhet të lëçisni

Djali i ish-policit me rekorde kriminale mbante dy mbiemra, kush është viktima në Vlorë

Zbardhen të reja detaje nga vrasja e 31-vjeçarit Tauland Gjikaj (Beqiraj), mesditën e sotme në qytetin e Vlorës. Raportohet se viktima është djali i një...

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, ka vizituar shkollën në Pustec, ku jeton komuniteti maqedonas, nga ku deklaroi se shqipja është një gjuhë zyrtare në  vendin që ai qeveris.

Zaev theksoi se sot ai dhe bashkëpunëtorët kanë sjellë libra në Pustec, që fëmijët të mësojnë gjuhën e tyre amtare.

Gjithashtu nënvizoi se Maqedonia e Veriut mori tjetër zhgënjim nga ana e BE-së, duke shtuar se Shkupi e Tirana meritojnë rrugëtimin europian.

“Edhe në Maqedoninë e Veriut, shqiptarët mësojnë shqip. Të njëjtën gjë shohim edhe në Shqipëri, ku në zonat ku banojnë maqedonas, mësohet në gjuhën maqedonase. Shqipja është gjuhë e dytë zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Sot sollën libra që fëmijët të mësojnë maqedonisht. Qeveria jonë ka sjellë donacione, për të ndërtuar shkollë, për të bërë të tjera gjëra me vlerë për komunitetin. Shumë rrugë Shqipëria e Maqedonia e kanë të përbashkët, edhe në realitet, por edhe atë drejt BE-së. Morëm një zhgënjim nga BE, por të dyja shtetet duhet të punojnë për të vazhduar rrugëtimin europian. Jemi shtete mike dhe shpresoj do mbetemi të tilla. Pandemia ka sjellë disa probleme, por ne po ecim përpara drejt integrimit. Marrëveshja Maqedoni e Veriut – Bullgari nuk është në nivelin më të lartë. Ne nuk lëshojmë nga identiteti ynë maqedonas dhe Bullgaria nuk ka përse të ngrejë pretendime”, u shpreh Zaev.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Djali i ish-policit me rekorde kriminale mbante dy mbiemra, kush është viktima në Vlorë

Zbardhen të reja detaje nga vrasja e 31-vjeçarit Tauland Gjikaj (Beqiraj), mesditën e sotme në qytetin e Vlorës. Raportohet se viktima është djali i një...

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...