Vuçiç: Britania po kërkon që Serbia ta njoh Kosovën pa kushte

Duhet të lëçisni

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, theksoi sot se Britania nuk është kundër zgjidhjes së çështjes së Kosovës, “por ata duan që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës në kapacitet të plotë, që assesi nuk është një zgjidhje kompromisi”.

Presidenti serb, pasi vizitoi punimet në anashkalimin rreth Beogradit, tha sot për mediat serbe, se “edhe pse ata [anglezët] nuk e përcaktojnë në atë mënyrë, duan që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës”.

“Nga këndvështrimi i tyre, kjo për ta është një zgjidhje dhe në atë mënyrë Serbia të mos marr asgjë. Ky nuk është një kompromis për ne dhe, kurse Serbia është për një kompromis”, tha Vuçiç.

Ai tha se nuk është i sigurt se ata nuk janë të vetmit që po kërkojnë diçka të tillë, “por ata po tregojnë qartë se pozicioni i tyre është ai vitit 2008 [kur Britania e Madhe e njohu pavarësinë e Kosovës].

“Ky ishte qëndrim i tyre qysh herët, por ata u paraqiten ‘anglezë’ deri në vitin 2008, kur përfundimisht e qartësuan pozicionin e tyre. Ata shpresojnë që Serbia ta njohë Kosovën me kapacitet të plotë. Unë nuk dua të flas se sa realiste është kjo, “shpjegoi ai./Telegrafi

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...