Vokshi: Paratë për oligarkët nuk janë palca e buxhetit, por dhjami i derrave të kënaqun

Duhet të lëçisni

Gjiknuri flet për “çunat Problematikë”: S’më bën përshtypje fare, politikani duhet të mësohet me këto!

  Ish-ministri Damian Gjiknuri foli në emisionin “Kjo Javë”, në News24, lidhur me akuzat mbi “çunat problematikë”. E pyetur nga moderatorja Nisida Tufa nëse e bezdis...

Pas kthimit nga plazhi, Yuri Kim do dënojë këto akte barbare

Protestoni, se druri ka dalë nga xheneti.

Erdhën në këmbë nga Greqia, vajza nga Afganistani shpërthen në lot: S’dua para e as ushqim… (film)

Policia ka kapur sot 6 refugjatë afganë në hyrje të qytetit të Pogradecit, në zonën e quajtur “Enkelana”. Mes tyre 3 të rritur dhe...

Koloneli në Dubai rrëfen si u kap bosi shqiptar i kartelit të kokainës

Denis Matoshi alias Eldi Dizdari u arrestua dy ditë më parë në Dubai në kuadër të operacionit “Los Blancos”, që goditi kartelin shqiptar më...

Ish-deputetja e PD-së Albana Vokshi, ka reaguar lidhur me situatën e krijuar pas tërmetit në vend.

Përmes një statusi në Facebook, Vokshi shkruan se absurdi i Edi Ramës është se nga një anë u kërkon aleatëve të huaj fonde për rindërtimin pas tërmetit, nga ana tjetër nuk pranon të anullojë 150 milionë Dollarë pagesa për disa klientë të vet, që na vjedhin me koncesione të fryra dhe abuzive.

Statusi i plotë:

Absurdi i Edi Ramës është se nga një anë u kërkon aleatëve të huaj fonde për rindërtimin pas tërmetit, nga ana tjetër nuk pranon të anullojë 150 milionë Dollarë pagesa për disa klientë të vet, që na vjedhin me koncesione të fryra dhe abuzive.

Vetëm në shëndetësi, të cilës i është referuar edhe sot, Edi Rama paguan 4 koncesione me 380 milionë euro. Njësoj sic mbron njeriu mallin e vet, ashtu edhe Rama mbron koncesionin e checkup-it, i cili është një nga dështimet e skandalet më të mëdhaja.

Check up, koncesioni që ka nxjerrë edhe burrat shtatzanë, është denoncuar jo vetëm nga qytetarët por edhe nga  mjekët si shkatërrimtar për sistemin. Qytetarë që torturohen; mjekë që kërcënohen, shfrytëzohen e penalizohen, I vetmi person që përfiton nga Check up është financuesja e PS, Vilma Nushi.

Në shkelje të ligjit, nga ky koncesion Vilma ka përfituar rreth 15 milionë euro për mbi 500 mijë analiza check up të pabëra asnjëherë e për pagesa abuzive të paligjshme të tatimit mbi vlerën e shtuar.

Kjo është kontrata skandaloze që ka lidhur Edi Rama me Vilma Nushin.

Vendimet e Edi Ramës janë të padenja për një kryeministër normal. Ai nuk pranon t’ua heqë fondet oligarkëve të vet, por urdhëron vjedhjen e rrogës nga llogaritë e 34 mijë mësuesve dhe 18 mijë policëve për t’ia çuar fondit të rindërtimit.

150 milionë dollarët e pagesave vjetore të koncesioneve të oligarkëve, me të cilët konsumon verëra 500 mijë lekë shishja, nuk janë “palca e shtyllës kurrizore të buxhetit”. Janë vetëm dhjami i një grushti derrash të kënaqun, që vjedhin pa pushim, edhe kur vendi është goditur nga një fatkeqësi e rëndë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Gjiknuri flet për “çunat Problematikë”: S’më bën përshtypje fare, politikani duhet të mësohet me këto!

  Ish-ministri Damian Gjiknuri foli në emisionin “Kjo Javë”, në News24, lidhur me akuzat mbi “çunat problematikë”. E pyetur nga moderatorja Nisida Tufa nëse e bezdis...

Pas kthimit nga plazhi, Yuri Kim do dënojë këto akte barbare

Protestoni, se druri ka dalë nga xheneti.

Erdhën në këmbë nga Greqia, vajza nga Afganistani shpërthen në lot: S’dua para e as ushqim… (film)

Policia ka kapur sot 6 refugjatë afganë në hyrje të qytetit të Pogradecit, në zonën e quajtur “Enkelana”. Mes tyre 3 të rritur dhe...

Koloneli në Dubai rrëfen si u kap bosi shqiptar i kartelit të kokainës

Denis Matoshi alias Eldi Dizdari u arrestua dy ditë më parë në Dubai në kuadër të operacionit “Los Blancos”, që goditi kartelin shqiptar më...

Konflikti Greqi-Turqi, Mike Pompeo vizitë dy ditore në Athinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo do të vizitojë Athinën në datat 25-27 shtator. Pompeo do të zhvillojë një takim me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis ku...