Debati në Rai Uno/ Rama përplaset me Vitorio Sgarbin për arkitektin italian të stadiumit (film)

Duhet të lëçisni

Dha dorëheqjen papritur, avokati i pilotit që vrau gruan zbulon arsyen

Teksa u paraqit sot në gjykatë, një nga dy avokatët mbrojtës të Babis Anagnostopoulos, i cili vrau gruan e tij 20-vjeçare dha dorëheqjen. Vassilis Spyrou...

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Edi Rama e ka mësuar rrugën se si të shfaqet në emisionin Porta Porta të Bruno Vespës atëherë kur i duhet. Ai e ka bërë këtë edhe të mërkurën në darkë, në një program për ta ndihmuar që të ngrejë fonde për përballimin e pasojave të tërmetit të 26 nëntorit.

E ndërsa po fliste për këtë temë, kryeministri me megalomaninë e një diktatori që nuk konsultohet me askënd, ka shpallur disa objektiva. Se ai do të ndërtojë disa lagje të reja në Durrës dhe në Tiranë për të strehuar ata që kanë humbur shtëpitë, se ato do të jenë lagje të banuara në mënyrë mikse (a do të thotë kjo që do të ketë edhe apartamente për shitje?) dhe se ato do të projektohen nga arkitektë të paracaktuar nga ai, si tashmë të njohurit, Marco Casamonti apo Stefano Boeri.

Por me të dëgjuar emrin e Casamontit, kritiku i njohur i artit, Vitorio Sgarbi, që kishte shkuar në emision i shoqëruar nga e bija e tij me nënë shqiptare, Alba (poshtë), është hedhur përpjetë.

“Casamonnti ka bërë Figline-n”, ka thënë ai duke iu referuar një debati të para dhjetë viteve me arkitektin që më parë ka pasur edhe probleme me drejtësinë italiane. Lapsi.al ka shfletuar për të kuptuar se çfarë gjëje i referohej konkretisht kritiku italian i artit.

Në atë kohë, Vitorio Sgarbi u vu me mish e me shpirt për të mbrojtur një ndërtesë të fillim viteve 1900, në qytetin e Figline, të cilën Casamonti me studion e tij Archea, donte ta “modernizonte” për ta shndërruar në qendër bashkie. Në ndërhyrjen e tij plot nerv, dukej pathosi i atij që do të mbrojë traditën kundër sharlatanëve që mendojnë vetëm në emër të parasë.

Por Rama, i ndërgjegjshëm se ky debat i sponsorizuar për të eksportuar në Shqipëri lavdinë e tij, mund të njolloste figurën e mikut arkitekt të stadiumit “Arena Kombëtare”, ia ndërpreu brutalisht fjalën kritikut fanatik në mbrojtje të trashëgimisë (shiko videon poshte dy minutat e fundit).

“Po ama Casamonti ka bërë edhe stadiumin ku ka harmonizuar më së miri vlerat e së shkuarës”, gënjeu paturpësisht kryeministri, për një gjë që tashmë e kanë pranuar të gjithë: “shkatërrimin e ansamblit italian të sheshit Nënë Tereza”.

Dhe në stilin e tij, gjysëm cinik dhe gjysëm hokatar, ai i tha Sgarbit: “do të thërrasim ty të bësh punën e supervizorit”, të lagjeve të reja të për të cilat paska përcaktuar se edhe si do të jenë edhe ku do të jenë edhe si do të tenderohen, madje edhe se kush do t’i projektojë.

/lapsi.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Dha dorëheqjen papritur, avokati i pilotit që vrau gruan zbulon arsyen

Teksa u paraqit sot në gjykatë, një nga dy avokatët mbrojtës të Babis Anagnostopoulos, i cili vrau gruan e tij 20-vjeçare dha dorëheqjen. Vassilis Spyrou...

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...