Manjani: Meta duhet t’i kishte thirrur në zyrë palët, çuditem që e humbi (film)

Duhet të lëçisni

Raporti i Reporterëve pa Kufij: Liria e shtypit në Shqipëri kërcënohet edhe nga Covid

Në disa vende, përfshi dhe Shqipërinë, liria e mediave është përkeqësuar sipas organizatës Reporterët pa Kufij. Kërcënim për lirinë e shtypit është tani edhe...

Maqedonia zgjat masat kufizuese deri më 27 prill, qeveria do të paguajë testet PCR për turistët e huaj

Qeveria e Maqedonisë së veriut ka lënë në fuqi masat kufizuese që ishin gjatë ditëve të fundit. Deri më 27 prill në Maqedoni lëvizja...

Degradimi i Artan Lames nga dishepull i urbanizmit në Patronazhist të Rrumpallës

Nga Ermal Mulosmani Në një publikim të bërë sot nga gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha, dëgjohej Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame,...

Skandali me legalizimet, Zbardhet mesazhi urgjent që Lame u dërgoi vartësve

Pas publikimit të audios së përgjimit të drejtorit të Kadastrës, Artan Lame ka nisur mesazhe porosie për punonjësit e tij duke i kërkuar që...

Në studion e Abc News me Juli Xhokaxhi, ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani  u ndal edhe tek kriza politike.

Manjani dekroi se Presidenti Ilir Meta duhet t’i kishte thirrur në takim palët politike në zyrën e tij. Sipas Manjanit, Meta e humbi konfidencialitetin e tij për të dalë mbi palët.

“Presidenti të bëjë njoftimin publik, në datën kaq në Presidencë të takohet për krizën. Në një moment të caktuar do vijnë ata, nuk është fundi i botës. Por, kjo gjë nuk ka ndodhur. Unë e gjykoj negativisht këtë gjë që Presidenti i Republikës nuk e ka bërë. Presidenti nuk është thjeshtë kompetenca, e goglave, atë e thotë ligji. Presidenti është konfidencë si kryetar shteti dhe Ilir Meta në zyrat e tij ishte njeri konfident, që kishte edhe të majtën edhe të djathtën. Kjo konfidenca ka humbur dhe mua më vjen çudi me Ilir Metën, pse duhet ta humbte këtë. Vendi sot kishte nevojë për konfidencën e Ilir Metës jo për kompetecën  se ajo dihet, 5 rreshta. Ishte krejtësisht legjitime, edhe pa folur. Presidenca bëhet një zyrë e takimit politik. Njerëzit takohen edhe pinë një kafe. Por jo fare. Edhe përpjekja e Ramës është shumë e thjeshtë, është në fushatë po përpiqet të cojë në të gjitha format mesazhet, që unë nuk jam siç kam qenë por përballë meje jam zero”, tha Manjani.

Ndërkohë, më herët ish-ministri u ndal edhe tek zgjedhja e Kryeprokurorit të Përkohshëm

Ashtu siç bëri me dije abcnews.al në grupin e PS është vendosur sot të votohet Olsian Çela, ndërsa për Manjanin nuk ka shumë rëndësi emri sesa kapja e drejtësisë.

Ish-ministri shton më tej se megjithatë Çela bëri diferencë, dhe nga ana tjetër u kuptua paaftësia e Kryeprokurores së Përkohshme. “Ai djali bëri diferencë,(Olsian Çela) pati një referencë, një qasje më profesionale dhe realiste dhe zgjedhja në kuptimin politik. Nga ana tjetër është edhe një zbulesë e re sesa e paaftë paska qenë kryeprokurorja e përkohshme nuk e kaloi testin politik’, tha Manjani.

/abcnews.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Raporti i Reporterëve pa Kufij: Liria e shtypit në Shqipëri kërcënohet edhe nga Covid

Në disa vende, përfshi dhe Shqipërinë, liria e mediave është përkeqësuar sipas organizatës Reporterët pa Kufij. Kërcënim për lirinë e shtypit është tani edhe...

Maqedonia zgjat masat kufizuese deri më 27 prill, qeveria do të paguajë testet PCR për turistët e huaj

Qeveria e Maqedonisë së veriut ka lënë në fuqi masat kufizuese që ishin gjatë ditëve të fundit. Deri më 27 prill në Maqedoni lëvizja...

Degradimi i Artan Lames nga dishepull i urbanizmit në Patronazhist të Rrumpallës

Nga Ermal Mulosmani Në një publikim të bërë sot nga gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha, dëgjohej Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame,...

Skandali me legalizimet, Zbardhet mesazhi urgjent që Lame u dërgoi vartësve

Pas publikimit të audios së përgjimit të drejtorit të Kadastrës, Artan Lame ka nisur mesazhe porosie për punonjësit e tij duke i kërkuar që...

Dritan Kaba: Artan Lame po thellon mashtrimin

Artan Lame paska nxjerrë një sqarim dhe thotë që biseda është bërë në 2017. Gënjen trashë edhe vazhdon të mashtrojë pa turp, se hajduti...