Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vokshi: Dështimi në arsim e kulturë vijon me emërimet e reja, Rama duhet shkarkuar

Nga Media 0

Albana Vokshi komenton ndryshimet në qeveri duke theksuar se shkarkimet dhe emërimet e reja nuk vlejnë pasi duhet largimi i atij që ajo e quan përgjegjës për shkatërrimin e arsimit dhe kulturës në vend, Edi Ramës.

Vokshi shkruan:

Shkarkimi, i ministreve Lindita Nikolla dhe Mirela Kumbaro, nga Kryeministri Rama është tregues i dështimit të qeverisë së tij në të gjitha çështjet e arsimit dhe të kulturës, si edhe konfirmim se kauzat e opozitës në këto dy fusha kanë qenë të drejta.

Emërimi i zëvëndësministres Besa Shahini në postin e Ministres së Arsimit, nuk është zgjidhje, pasi znj. Shahini është pjesë e dështimit të kësaj Ministrie nga 2017 e në vazhdim. Emërimi i artitektes Elva Margariti në postin e Ministres së Kulturës, të vetmin kontribut për kulturën ka “avokatinë” për prishjen e Teatrit Kombëtar.

Për fat të keq, këto emërime janë tregues se dështimet në këta dy sektorë do të vijojnë.

Problemet e arsimit dhe kulturës nuk mund të zgjidhen më me shkarkimin e ministreve, por me largimin një orë e më parë të kryepërgjegjësit për shkatërrimin e arsimit dhe kulturës në vend, Edi Ramës!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej