Vaksina Pfizer, Manastirliu: 40.000 doza brenda shkurtit, të tjerat në Korrik

Duhet të lëçisni

Vota e emigrantëve, Celibashi: Koha e limituar, nevojitet konsensusi i të gjitha partive politike!

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, foli për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit. Celibashi theksoi se për të mundësuar votën...

Basha rendit “dështimet” e Ramës, nga 300 mijë vende pune, tek ulja e borxhit publik dhe heqja e TVSH-së

Kryedemokrati Lulzim Basha ka renditur sot 10 premtime të kryeministrit Edi Rama, sipas tij të pambajtura. Me një foto ku renditen nga premtimi për 300...

Skënder Brataj zbulon shifrat pas masave kufizuese: Janë ulur shtrimet në spitale

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se kemi një rritje të shtrimeve në spitale. Brataj shtoi se masat e marra kanë dhënë një...

Mbeten në fuqi masat anti-COVID, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se sipas kontratës me Pfizer, në Shqipëri do të vijnë deri në shkurt më shumë se 40 mijë doza të kësaj vaksine.

Manastirliu pohoi se pjesa tjetër e vaksinave nga kjo kontratë (që në fakt janë dhe pjesa më e madhe e tyre, rreth 460 mijë doza) do të fillojnë të vijnë në fillim të korrikut.

Sipas ministres, periudha tjetër kohore do të mbulohet nga vaksina të siguruara me mekanizimin e Covax dhe nga negociata me kompani të tjera që qeveria shqiptare është duke kryer.

“Dërgesa e tretë e Pfizer pritet të vijë në fillimet e muajit korrik. Ndërkohë kemi kontratën me COVAX”, u shpreh Manastirliu.

Ky fakt është konfirmuar në fakt edhe nga publikimi i kontratës nga gazetarja Valmora Gogo, sipas së cilës parashikohet që pjesa tjetër e vaksinave Covax të mbërrijë në vend tremujorin e tretë dhe të katërt të vitit 2021.

Më tej ministrja foli edhe për çështjen e konfidencialitetit të kontratës, duke pohuar se kompania e ka patur edhe me vende të tjera.

“Kontrata me nuk është e bërë e tillë vetëm me Shqipërinë. Edhe vendet e tjera kanë kërkuar konfidencialitet. Kontrata ruhet nga sekreti tregtar për arsye se ata kanë një ekskluzivitet vaksinash dhe ky ishte një kusht i panegociueshëm. Kjo kontratë është miratuar nga parlamenti shqiptar. Akti normativ kërkuan ruajtjen e sekretit tregtar”, tha Manastirliu./Opinion.al

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vota e emigrantëve, Celibashi: Koha e limituar, nevojitet konsensusi i të gjitha partive politike!

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, foli për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit. Celibashi theksoi se për të mundësuar votën...

Basha rendit “dështimet” e Ramës, nga 300 mijë vende pune, tek ulja e borxhit publik dhe heqja e TVSH-së

Kryedemokrati Lulzim Basha ka renditur sot 10 premtime të kryeministrit Edi Rama, sipas tij të pambajtura. Me një foto ku renditen nga premtimi për 300...

Skënder Brataj zbulon shifrat pas masave kufizuese: Janë ulur shtrimet në spitale

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se kemi një rritje të shtrimeve në spitale. Brataj shtoi se masat e marra kanë dhënë një...

Mbeten në fuqi masat anti-COVID, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...