Ushqimet që duhet të konsumohen gjatë ditëve të nxehta

Duhet të lëçisni

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

Mungesa e apetitit, shumë pak gjumë, ndjenja të plogështisë – shpeshherë temperaturat e larta nuk na shkojnë përshtati. Por, duhet që t’i marrim masat paraprake gjatë vapës së madhe. Nutricionistja, Kerry Torrens ka shpjeguar se si temperatura e trupit punon krahas të nxehtit.

Sa ujë duhet të pimë?

Në ditët e zakonshme, duhet të pimë 6-8 gota ujë. Mirëpo, ka një lajm të mirë, në këtë pjesë mund të pimë edhe qumësht, pije pa sheqer, çaj, kafe, por, kujdes! Sepse pijet me kafeinë e kanë efektin anësor të urinimit, gjë që ju qon deri tek humbja e lëngjeve, pra Kerry ka sugjeruar që të konsumojmë sa më pak pije me përmbajtje të kafeinës. Gjithashtu në këtë kategori hyjnë edhe pijet nga pemët e shtrydhura, të cilat më së shumti lejohet të pihen 150ml në ditë, për shkak të sheqerit natyral që përmbajnë.

Si t’i përshtatemi temperaturave të nxehta?

Duhet ta kemi parasysh që gjatë valës së nxehtë ne shpenzojmë më shumë lëngje në trup. “ Temperaturat e larta dhe lagështia e rrisin procesin e avullimit nga lëkura, që nënkupton se djersitemi më shumë. Prandaj duhet ta riplotësojmë më shpesh nivelin e lëngjeve” , ka thënë Kerry, shkruan rtv21.tv.

Nëse bëjmë ushtrime rregullisht, nuk nënkupton që duhet ta ulim nivelin e riplotësimit. Kerry ka sugjeruar zgjedhjen e pijeve sportive, të cilat janë të destinuara për rritjen e lëngjeve në trup, pra janë më hidratuese sesa uji i zakonshëm.

A duhet të pimë shumë ujë?

Mund të pimë shumë ujë, por më vonë na shkakton papërshtatshmëri. “Konsumimi i tepërt i ujit për një kohë të shkurtër mund të shkaktoj mosbalancim të elektroliteve në mëlçi, dhe gjaku bëhet më i holluar”, ka shtuar Kerry.

Cilat ushqime janë hidratuese?

Ushqimet të cilat na ndihmojnë të qëndrojmë më të hidratuar janë: Dredhëza, trangulli, kungulli i njomë, selino, pjepri dhe shalqiri.

A na ndihmon ushqimi dhe pija të freskohemi?

Akulloret, kubet me akull mund të duken si zgjidhjet më të mira për të na freskuar, por në të vërtet ato shkaktojnë më shumë dëme. Në fillim duket se na freskojnë, por kjo ndodhë për një afat të shkurtër dhe si rezultat më vonë do të kemi më shumë nxehtësi.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

A do të vijojë mësimi online në universitete? Merret vendimi për studentët

Ministret Ogerta Manastirliu dhe Evis Kushi, kanë zhvilluar një dëgjesë me Komitetin Teknik të Ekspertëve për mësimin në universitete. Gjatë fjalës së saj, Manastirliu tha...