- Advertisement -

TAG

temperaturat e larta

Vrasja e 70 vjeçares nga i biri në Pogradec, flet mjekja: Ja si ndikojnë temperaturat e larta te personat me probleme mendore

Mjekja e shëndetit mendor, Arjana Rreli ka folur në lidhje me vrasjen makabre të 70 vjeçares Firdes Çekiçit në Pogradec, nga i biri Olsi...

Mot i kthjellët dhe me temperatura të larta, ja si do të mbyllet shtatori

Në ditët e fundit të shtatorit parashikohet që temperaturat të jenë të larta, deri në 32⁰C. Sipas parashikimit të Meteoalb, këto ditë do të jenë...

Afro 1,500 të vdekur nga vera e nxehtë në Francë

Vala rekorde e të nxehtit në Francë, e regjistruar në muajt qershor dhe korrik, la 1,435 njerëz të vdekur, tha ministrja e Shëndetësisë e...

Fundjava me temperatura përvëluese/ Mjekët japin këshilla dhe paralajmërojnë pasojat

Një tjetër valë e të nxehtit afrikan përfshinë Shqipërinë. Ndonëse vendi ynë ndodhet në periferi të saj pasi në epiqendër është pellgu i Mesdheut...

Ushqimet që duhet të konsumohen gjatë ditëve të nxehta

Mungesa e apetitit, shumë pak gjumë, ndjenja të plogështisë – shpeshherë temperaturat e larta nuk na shkojnë përshtati. Por, duhet që t’i marrim masat...

Temperaturat mbi 40 gradë, shkaktohen zjarre masive në Spanjë

Temperaturat e larta mbi 40 gradë Celcius kanë shkaktuar zjarre të mëdha në rajonin e Katalonjës në Spanjë. Qindra zjarrfikës janë vënë në dispozicion për...

10 vatra zjarri në 24 orët e fundit/ Emergjencat Civile: Këto zona të tregojnë kujdes

Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile, në Ministrinë e Punëve të Brendshme ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin...

Kinezët pushtojnë pishinat

Pas temperaturave të nxehta mijëra pushes në qytetin Wuhan, Kinë, janë futur në një nga pishinat që gjendeshin atje për t’u freskuar. Pasi prej disa...

Emergjencat e zjarreve, në gjithë vendin janë 12 vatra

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin u shënuan 12 vatra zjarri, ndërsa në operacionet për shuarjen e flakëve u angazhuan 115...

Rreziku i ripërdorimit të shisheve plastike

Me temperaturat gjithnjë e në rritje duhet të konsumojmë më shumë ujë për të qënë të hidratuar. Por nëse jeni personi që rimbushni shishet...

Latest news

Këshilli Kombëtar i PD jep “ok”, miratohet lista me kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit

Këshilli Kombëtar i PD ka dhënë miratimin e tij për listën me kandidatët të propozuar nga Kryesia për zgjedhjet e 25 prillit. Lulzim Basha, kryetari...

Publikohet lista e PD për Tiranën, Shpëtim Idrizi renditet i nënti, Mesila Doda e 12-ta

Parti Demokratike ka publikuar rënditjen me emrat e kandidatëve të saj për qarkun e Tiranës, teksa pas disa orësh pritet të dorëzohet dhe lista përfundimtare...

A i lufton vaksina kineze mutacionet? Zbulohen rezultatet e studimit të fundit

Sipas të dhënave të një studimi në Brazil bëhet e ditur se vaksinat ndaj Covid-19 të zhvilluara nga Sinovac Biotech Ltd e Kinës është...

Shteti europian në luftë me rastet e reja: Zgjaten masat kufizuese kundër koronavirusit

Kryeministri Hollandez Mark Rutte tha të hënën se ora policore për të luftuar shpërthimin e koronavirusit duhet të vazhdojë të paktën deri më 31...

Xhemal Gjunkshi nuk do jetë kandidat në 25 prill, Basha e ‘josh’ me një pozicion të ri

Pas Eno Bozdos, edhe Xhemal Gjunkshi nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 si kandidat në lista. Burimet bëjnë me dije...
- Advertisement -