Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Ushqehuni shëndetshëm”, Pediatri: Me këto ushqime mund ta mbani “larg” koronavirusin

Nga Ejona 0

Një pediatër nga Kosova, ditën e sotme në një intervistë të dhënë ka folur rreth situates aktuale që po kalon bota nga koronavirusi.
Pediatri shprehet se mënyra më e mirë për ta mbajtur larg koronavirusin është ushqimi sa më i shëndetshëm duke na forcuar imunitetin tonë.
Ai rekomandoi këtë recetë: Mjaltë, hurdha, xhenxhefil, karota, rrush dhe fruta të thata. Gjithashtu ai tha që të ushqehemi me frutat dhe perimet e stinës dhe të merremi sa më shumë me aktivitete fizike në ambientet e shtëpisë, për t’u mbrojtur në këtë mënyrë nga kjo pandemi.
“Ushqimi është shumë i rëndësishëm, ndikon direkt në ngritjen e imunitetit dhe përballon më mirë sëmundjen. Përbërësit, është e bazuar në disa përbërës që është mjalti hurdhat, janë xhenxhefili, karota rrushi, frutat e thata. E rëndësishme është që mund të përdoret nga të gjitha moshat, nga 1 vjeç e më lart. Kemi raste që edhe fëmijët preken dhe shtrohen në spitale. Unë sugjeroj që të qëndroni në shtëpi, ushqehuni shëndetshëm, sidomos me frutat që përmbajnë vitaminën C. Hani perime dhe fruta të stinës si edhe receta që unë prezantova, mund ndihmojë shumë. Merruni me aktivitete fizike brenda ambienteve të shtëpisë”, u shpreh pediatri.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej