Trondit kreu i EMA-s: Vaksina “AstraZeneca” shkakton trompozë

Duhet të lëçisni

Protesta e maturantëve/ MASR analizon pyetjet, Kushi: Ulim kufirin minimal të pikëve për çdo notë (Film)

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një video-mesazhi në lidhje me shqetësimin e maturantëve për testin e matematikës. MASR menjëherë...

Meta kthen ligjin “Për sektorin minerar”: Ul të ardhurat në buxhet, heq të drejtën e pronës, shkel rëndë Kushtetutën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dekretuar kthimin në Kuvend të ndryshimeve ligjore “Për sektorin minerar”. Sipas Kreut të Shtetit, amendamentet, jo vetëm janë...

Ky është 26-vjeçari nga Lushnja që e dhunuan dhe e hodhën në rezervuar

Ky është 26-vjeçari Fridman Xhaferraj i cili u dhunua dhe më pas u hodh në rezervuarin e Gjançit në Korçë ku u gjet pa shenja jete....

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

Një zyrtar i Agjencisë Europiane të Barnave (EMA) tha në një intervistë të botuar të martën se ekzistonte një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe mpiksjes së gjakut.

Kreu i vaksinave EMA, Marco Cavaleri, tha për gazetën  italiane “Il Messaggero” se ekziston një lidhje midis vaksinës që shkakton mpiksjen e gjakut te pacientët, megjithëse nuk është ende  e qartë se çfarë.

“Ekziston një shkak, por ne ende duhet të kuptojmë se cili është”, shtoi Cavaleri, duke shtuar se lidhja midis vaksinës dhe trombozës do të konfirmohet nga agjencia në orët e ardhshme.

Presidentja e Komitetit Kombëtar të Vaksinimit, Maria Theodoridou në Greqi, foli dje në konferencën e EODY rreth problemit të vaksinimit me AstraZeneca.

Ajo tha: “Ka pasur shumë diskutime në lidhje me AstraZeneca. Nga një këndvështrim epidemiologjik,  mpiksja e gjakut është më e zakonshme te  gratë nën moshën 55 vjeç. Në Mbretërinë e Bashkuar, në 18.1 milion doza të AstraZeneca, janë raportuar 22 raste të trombozës dhe 8 raste të trombocitopenisë. Dhe në të gjithë botën janë raportuar 44 raste. Pavarësisht nga shqetësimet e raportuara në lidhje me këto incidente, Agjencia Europiane e Barnave ka  theksuar se përfitimi  i tejkalon rreziqet e vaksinës.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Protesta e maturantëve/ MASR analizon pyetjet, Kushi: Ulim kufirin minimal të pikëve për çdo notë (Film)

Ministrja e Arsimit Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një video-mesazhi në lidhje me shqetësimin e maturantëve për testin e matematikës. MASR menjëherë...

Meta kthen ligjin “Për sektorin minerar”: Ul të ardhurat në buxhet, heq të drejtën e pronës, shkel rëndë Kushtetutën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dekretuar kthimin në Kuvend të ndryshimeve ligjore “Për sektorin minerar”. Sipas Kreut të Shtetit, amendamentet, jo vetëm janë...

Ky është 26-vjeçari nga Lushnja që e dhunuan dhe e hodhën në rezervuar

Ky është 26-vjeçari Fridman Xhaferraj i cili u dhunua dhe më pas u hodh në rezervuarin e Gjançit në Korçë ku u gjet pa shenja jete....

Ik maturant! “Apliko jashtë!”, “Ik, larg!”

Nga Orilda Kalami Provimet e maturës janë përballja e parë e një filize me shtetin. Një filizë idealist, ëndërrimtar, pasionant, naiv, me talente, pa talente,...

SPAK kërkon sekuestrimin e 32 pasurive të sipërmarrësit Ylli Ndroqi

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme sekuestrimin e 32 pasurive të biznesmenit dhe sipërmarrësit Ylli...