Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tritan Shehu: Sistemi shendetësor në vend, ndër më antisocialët në botë

Nga Ejona 0

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu në një postim në rrjetet sociale shprehet se sistemi shëndetësor në Shqipëri është ndër me antisocialët në botë.

Shehu shprehet se pacientët në Shqipëri kanë mungesë shërbimi mjekësor, qoftë dhe për atë më jetikun, trajtimi me oksigjen.

Postimi i plotë i ish-deputetit:

Sistemi yne shendetesor, nder me antisocialet ne bote. Nje tregues tjeter per kete karakteristike Afrikano Qendrore te ketij sistemi eshte edhe niveli katastrofal i asistences mjekesore ambulatore per te semuret paliative apo ata kronike. Ashtu sic eshte nje detyre e sistemit publik te perballoje gratis urgjencen mjekesore adeguate, procedurat e sofistikuara vitale, qe sic publikova para pak ditesh per aksidentet vdekje prurese embolitike cerebrale kjo nuk ndodh, ashtu eshte dhe ndaj asistences “ne shtepi” per keta te semure.

Sot do permend vetem ata paciente te ketyre kategorive me pa mjaftueshmeri te frymemarjes, gje per te cilen kane nevoje per oksigjen shtese kudo ku jane. Asnje mbeshtetje per ata, qofte dhe vetem duke i furnizuar gratis me burime oksigjeni nepermjet disa aparaturave te thjeshta, qe kushtojne reth 700 E, dhe qe kudo ne boten civile ofrohen pa pagese se bashku me te gjithe sherbimin cilesor e pa limit kohe.

Ne Tirane sherbimi yne nuk disponon asnje aparat te tilla, qofte e statik, pra nevojtaret duhet te drejtohen te privati. Sistemi yne publik nuk ofron mundesi reale kujdesi te tille, ndersa mbi 90% e popullesise sone nuk perfiton nga kujdesi paliativ as minimalen.

Shtrimi i perkoheshem ne spital i ketyre pacienteve nuk eshte zgjidhje. Pra ne Shqiperi keta paciente, si dhe nje shumice e madhe qytetaresh per patologji te ndryshme, nqs nuk mund te paguajne te struktura private do te duhet te vuajne duke u invalidizuar me shume e shpejtuar rrugen drejt Vdekjes!

Dhe pastaj dikush cuditet kur na klasifikojne si vendi me kujdesin me te keq ndaj pacientit ne Europe (si kontinent).

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej