Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tragjedia e popullsisë çame në fokus, pasardhësit kërkojnë një varr për të parët (film)

Nga Media 0

Të mbijetuar dhe pasardhës kanë risjellë historitë e persekutimit të popullsisë çame gjatë regjimit komunist.

Ditët e kujtesës kësaj here u fokusuan tek persekutimi i popullsisë çame gjatë regjimit komunist. Pasardhësit rrëfyen përndjekjen dhe eliminimin fizik që sistemi u ka bërë familjarëve të tyre, ata kërkojnë nje varrë për ata të cilëve nuk u dihen as eshtrat.

Drejtor i Institutit të Studimeve për Çamërinë,  Ahmet Mehmeti solli edhe një herë në kujtesë dosjen e Bilal Xhaferrit, ku në qendër të saj është kritika që Bilal Xhaferi për “Dasmën” e Kadaresë. Edhe pas 76 vitesh Greqi nuk ka kërkuar falje ndaj krimeve dhe genocidit te kryer ndaj popullsise çame.

Ish i persekutuari Simon Mirakaj i cili është njohur gjatë vuajtjes së dënimit me shumë familje çame, thotë se tragjedia e popullsisë çame duhet përfshirë në tekstet shkollore.

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e vë theksin te tradhëtia ndaj popullsisë çame. Gjatë regjimit komunist janë persekutuar 200 familje të Çamërisë, 35 persona janë ekzekutua dhe në total janë bërë 1500 vite burg.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej