Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tiki-taka shqiptare, kur Flamurtari dhuronte spektakël me Barcelonën (film)

Nga Media 0

Tiki-taka u njoh gjërësisht gjatë kohës ku Barcelona drejtohej nga Pep Guardiola. Një sistem që të habiste nga momenti në moment, ku pasimet e shpeshta “të dehnin”. Fillimisht ky sistem u krijua nga Johan Cruyff, ndërsa u përsos gjatë kohës së trajnerit aktual të Manchester Cityt. Por, ky sistem nuk e ka zanafillën as në Holandë dhe as në Spanjë, por në Shqipëri. Ishte Flamurtari i viteve 1985-1989 që dha leksionet e para të “tiki-taka”, me vlonjatët që konsiderohen si ekipi më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave.

Atë kohë, kuqezinjtë arritën deri në fazën e 1/16-ave në Kupat e Kupave, ku skualifikoi edhe një skuadër si Partizani i Beogradit, ndërsa u përball edhe me Barcelonën. Në katër takimet me ta, ky sistem ishte prezent në lojën e Flamurtarit, diçka që ka lënë përshtypje te kampi mik, të cilët e kanë implementuar në shkollat e tyre. Për më tepër ndiqni video.

 oranews/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej