Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“The Sun”: Grupet shqiptare dominojnë botën e krimit në Britani

Nga Media 0

Tabloidi britanik “The Sun” i ka kushtuar një artikull të gjatë grupeve kriminale shqiptare që veprojnë në Mbretërinë e Bashkuar, si pjesë e rubrikës “End of the Line”, që merret ekskluzivisht me organizatat kriminale që trafikojnë kryesisht kokainë brenda ishullit.

“The Sun” shkruan se sasia e lartë e kokainës që kanë sjellë në Britani grupet shqiptare ka ndryshuar tërësisht tregun e drogave në vend, duke sjellë edhe uljen e çmimeve në nivelet më të ulëta në histori.

Duke kujtuar se fluksi i emigrantëve shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar ka nisur që në vitet 1990, “The Sun” shkruan: “Shumë shtetas të Republikës së Shqipërisë pretendonin se vinin nga Kosova dhe ky është rasti më i madh i ndryshimit të shtetësisë në historinë afatshkurtër të emigracionit në vend”.

Shumë shqiptarë nisën të punon si truproje në lokale dhe shtëpi publike, ku dominonte mafia malteze, por shumë shpejt morën në dorë tregun e prostitucionit. Sipas raporteve të vazhdueshme policore, kjo ndodhi për shkak të dhunës brutale që përdornin kriminelët shqiptare, sidomos me vajzat që trafikonin vetë, një sjellje që tronditi botën e nëndheshme të tregtisë së seksit“.

Kryesisht, tutorët i dhunonin vajzat në pjesë që mund të mbuloheshin lehtë, ndërsa shqiptarët i rrihnin kudo, ishin shumë, shumë të dhunshëm”, kujton Paul Holmes, ish-inspektor policie në Scotland Yard. Burimet policore gjithashtu thonë se shqiptarët e mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar shërbyen si krah i fortë pune për grupet e tjera kriminale të vendosura në vend, ndërsa në Europë u bënë aleatët e parë të mafiozëve italianë ose grupeve turke që merreshin me trafikimin e heroinës nga Afganistani.

Dr. Jana Arsovska, ekspertja e kriminalistikës në “John Jay College” të Nju Jorkut, thotë për “The Sun”: “Duke qenë se Shqipëria ka qenë dikur nën kontrollin e Italisë, kishin afrimitet me italianët. Ndërsa tani kanë ndërtuar lidhje të drejtpërdrejta me furnizuesit e kokainës në Amerikën e Jugut”. Kjo ka bërë që edhe çmimi i kokainës të ulet ndjeshëm, pasi shqiptarët e shesin drogën me 5500 paund për kilogram, ndërsa furnitorët e tjerë europianë kanë një çmim katër herë më të lartë.

Shqiptarët janë vendosur pranë porteve kryesore që kanë komunikim me Mbretërinë e Bashkuar, si Antverp dhe Roterdami, ku vazhdimisht korruptojnë zyrtarët dhe doganierët për të kaluar mallin e tyre drejt ishullit.

Dhe gjërat mund të përkeqësohen. Tony Saggers, ish-shefi i njësisë së kërcënimit prej lëndëve narkotike brenda NCA (Agjencisë Kombëtare të Krimeve), ka paralajmëruar që në janar se një dalje e Britanisë nga Bashkimi Europian pa marrëveshje mund të bënte që droga të mbërrinte drejtpërdrejt në portet e vendit, në disa raste duke u trafikuar edhe me makina luksoze, si Bentley.

Kush janë disa nga të arrestuarit dhe të dënuarit në këtë shtet, krerë të bandave famëkeqe:

Olsi Beheluli, duke pozuar me 240,000 paundë para të thata, u dënua me 11 vjet burg në vitin 2015, pasi më shumë se shuma e konsiderueshme prej 4 milionë paundë kokainë dhe heroinë, u konfiskuan nga banda e tij në veri të Londrës

 

Albert Memia, me nofkën “Diti”, u burgos për 12 vjet për shkak të pjesëmarrjes në një bandë shqiptaro-kosovare, që cila importoi 1.2 milion paundë kokainë drejt Skocisë

 

Luan Plakici, i cili krijoi një pasuri prej 1 milionë paundësh nëpërmjet trafikimit të femrave në Londër, u burgos pas një hetimi të vitit 2003, të drejtuar nga Paul Holmes, një ish-inspektor i Policisë

 

Klodjan Copja, asokohe 30 vjeç, u dënua me 17 vjet burgim në vitin 2017, si “koka” e një zinxhiri furnizimi me kokainë prej 60 milionë paunësh në perëndim të Londrës

 

Anëtari i bandës “Hellbanianz”, Tristen Asllani, 29 vjeç, do të shlyejë pas hekurave dënimin prej 25 vjetësh burg, pasi u kap me 21 kg kokainë, një pistoletë “Skorpion” dhe 6 milion paundë të konvertuar nga sasia e drogës

 

Arben Dumani, nga Kosova, Memia dhe Gjeorgj Pjetri u burgosën në Glasgow për furnizim të niveleve të larta me kokainë
Erald Mema, 33 vjeç, u dënua me 25 vjet burg në tetor si kreu i një bande që shiti kokainë të “pastërtisë së lartë”. Ai u kap me 560,000 paundë para të thata dhe 10 kg kokainë.

https://www.thesun.co.uk/news/9328852/albanian-gang-uk-sex-traffickers-cocaine-dealers/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej