Tetë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

0
144
Members of the University Clinical Center of Kosovo in protective gear walk past a sign reading "Ambulance For Coronavirus" at the University Clinical Center of Kosovo in Pristina on March 14, 2020. - Kosovo reported its first coronavirus (COVID-19) case on March 13, 2020, in a 22-year-old Italian woman and a 77-year-old Kosovar man, both recently returned from Italy. (Photo by Armend NIMANI / AFP)

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 1 dhjetor se në Kosovë janë shënuar tetë raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit dhe asnjë i vdekur

Rastet e reja dolën pas testimit të 1398 mostrave. Sipas njoftimit, në 24 orët paraprake janë shëruar edhe 14 persona, ndërkaq raste aktive me COVID-19 janë 314.

Ndërkaq, sa i përket vaksinimit kundër koronavirusit, autoritetet shëndetësore në 24 orët paraprake kanë administruar 2142 vaksina kundër koronavirusit.

Që prej fundit të marsit, kur në Kosovë nisi fushata e imunizimit, e deri më 30 nëntor, në Kosovë janë administruar 1.617.512 doza të vaksinës.

Me dy doza të vaksinës janë vaksinuar 762.675 ndërkaq me një dozë, 854.837 persona.

Në Kosovë përdoren vaksinat e Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca. Të drejtë për t’u vaksinuar kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç.